REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarzuty o złamanie procedur przy podziale funduszy strukturalnych

REKLAMA

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego oraz Najwyższa Izba Kontroli zajmą się nieprawidłowościami przy podziale środków unijnych w Wielkopolsce. Główne zarzuty dotyczą braku przejrzystości i bezstronności politycznej przy rozdziale funduszy.
Wczoraj eurodeputowany z Wielkopolski, a zarazem przewodniczący Komisji Petycji Parlamentu Europejski Marcin Libicki, złożył do NIK wniosek o przeprowadzenie kontroli dokonanego przez zarząd województwa wielkopolskiego podziału środków z funduszy strukturalnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Interwencja jest wynikiem skargi, którą skierowali do PE tamtejsi samorządowcy, stawiając zarzut łamania procedur i prawa europejskiego. Jednym z przykładów było obejście – przyjętej przez regionalny komitet sterujący – zasady podziału środków na rozwój lokalny, zgodnie z którą każda gmina mogła otrzymać dofinansowanie na tylko jeden projekt. Skarżący uważają, że nieprzypadkowo przedstawiciele samorządów, którym pozytywnie rozpatrzono więcej niż jeden wniosek, zasiadali w dokonującym wyboru komitecie sterującym. Zdaniem M. Libickiego w Wielkopolsce wystąpiły te same nieprawidłowości, które NIK zakwestionowała po pierwszej kontroli procedur rozdziału funduszy dokonanych w woj. kujawsko-pomorskim. W ub. tygodniu Izba nakazała unieważnienie całej procedury konkursowej dotyczącej ochrony środowiska, przeprowadzonej przez tamtejszy urząd marszałkowski na kwotę 285 mln zł, m.in. z powodu nieprawidłowości w powoływaniu paneli ekspertów i ewidentnej niekompetencji oceniających projekty. Jednak, jak powiedział „GP” przewodniczący europejskiej Komisji Petycji, w przypadku Wielkopolski nie będzie potrzeby czekania na rezultaty inspekcji NIK. – Badamy sprawę niezależnie i jeżeli stwierdzimy nieprawidłowości, zwrócimy się bezpośrednio do Komisji Europejskiej o stanowisko w tej sprawie – wyjaśnia M. Libicki.

Podnoszone w skardze zarzuty nie są pierwszymi dotyczącymi podziału środków w Wielkopolsce. W grudniu na wyraźne polecenie, podpisane przez wiceministra gospodarki Marka Szczepańskiego, marszałek województwa miał jeszcze raz przyjrzeć się ocenie wniosku władz Poznania o dotację na szybką linię tramwajową.

Jak poinformowała wiceminister gospodarki i pracy Krystyna Gurbiel, do początku kwietnia resort – jako instytucja zarządzająca rozdziałem funduszy – otrzymał 321 odwołań od decyzji podjętych na poszczególnych etapach oceny wniosków. Zdaniem K. Gurbiel jest to niewielki procent w stosunku do kilku tysięcy aplikacji i świadczy o prawidłowym przebiegu podziału unijnych funduszy. Wiceminister przyznała jednocześnie, że wprowadzone przez Polskę procedury konkursowe w przyznawaniu wsparcia nie były wymagane przez Brukselę i w przyszłości będzie można rozważyć argumenty przemawiające za rezygnacją z takiego sposobu podziału środków.

REKLAMA


Magdalena Wojtuch
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA