| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rekordowy zysk PZU

Rekordowy zysk PZU

Grupa PZU osiągnęła w 2004 r. rekordowy zysk netto. Wyniósł o­n 2 188,1 mln zł i był o 61,2 proc. wyższy niż w roku poprzednim. Największy w tym udział miał PZU SA, który wygospodarował ponad 1,4 mld zł zysku, czyli o 56,3 proc. więcej niż przed rokiem.

Rekordowy w historii zysk Grupy powiązany był ze wzrostem przypisu składki. Składka przypisana Grupy wyniosła 12 962,6 mln zł. Z tej kwoty 7 485,1 mln zł zebrało PZU SA ze sprzedaży ubezpieczeń majątkowych i osobowych, uzyskując wzrost przypisu o 3,7 proc. Wzrost ten jest efektem zwiększenia sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC, majątkowych oraz finansowych. Kwota wypłaconych odszkodowań przez spółkę majątkową zmniejszyła się o 4,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Wyższy niż w roku 2003 poziom kosztów PZU SA spowodowany był przede wszystkim zwiększonymi nakładami na projekty strategiczne, których celem jest modernizacja firmy i podniesienie jej efektywności w dłuższym horyzoncie.

Na znaczący wzrost (o 6,9 proc.) składki przypisanej PZU Życie złożyło się przede wszystkim zwiększenie sprzedaży ubezpieczeń grupowych, w tym za pośrednictwem placówek bankowych, a także wprowadzenie od września 2004 indywidualnych kont emerytalnych. PZU Życie zebrało 5.480 mln zł składek Równocześnie odnotowało wyższy poziom wypłaconych odszkodowań i świadczeń, co zostało spowodowane wzmożonym wykupem ubezpieczeń „Pogodna Jesień”.

Zarówno PZU SA, jak i PZU Życie uzyskały znaczący wzrost technicznego wyniku ubezpieczeń, odpowiednio o 139 i 60,6 proc. Tak istotna poprawa w stosunku do roku poprzedniego była możliwa dzięki wzrostowi przypisu składki, niższym kosztom zmiany stanu rezerw oraz – w części majątkowej – niższemu poziomowi wypłaconych odszkodowań.

Zarówno w ubezpieczeniach majątkowych, jak i życiowych miał miejsce w 2004 r. dalszy wzrost poziomu rezerw, które Grupa PZU utrzymuje na bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa. Pokrycie marginesu wypłacalności środkami własnymi wzrosło w obu spółkach ubezpieczeniowych: w PZU SA z 349 do 402,6 proc., zaś w PZU Życie – z 204,9 do 248 proc.

Janina Barańska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »