REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowy zysk PZU

REKLAMA

Grupa PZU osiągnęła w 2004 r. rekordowy zysk netto. Wyniósł o­n 2 188,1 mln zł i był o 61,2 proc. wyższy niż w roku poprzednim. Największy w tym udział miał PZU SA, który wygospodarował ponad 1,4 mld zł zysku, czyli o 56,3 proc. więcej niż przed rokiem.

REKLAMA

 Rekordowy w historii zysk Grupy powiązany był ze wzrostem przypisu składki. Składka przypisana Grupy wyniosła 12 962,6 mln zł. Z tej kwoty 7 485,1 mln zł zebrało PZU SA ze sprzedaży ubezpieczeń majątkowych i osobowych, uzyskując wzrost przypisu o 3,7 proc. Wzrost ten jest efektem zwiększenia sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC, majątkowych oraz finansowych. Kwota wypłaconych odszkodowań przez spółkę majątkową zmniejszyła się o 4,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Wyższy niż w roku 2003 poziom kosztów PZU SA spowodowany był przede wszystkim zwiększonymi nakładami na projekty strategiczne, których celem jest modernizacja firmy i podniesienie jej efektywności w dłuższym horyzoncie.

REKLAMA

Na znaczący wzrost (o 6,9 proc.) składki przypisanej PZU Życie złożyło się przede wszystkim zwiększenie sprzedaży ubezpieczeń grupowych, w tym za pośrednictwem placówek bankowych, a także wprowadzenie od września 2004 indywidualnych kont emerytalnych. PZU Życie zebrało 5.480 mln zł składek Równocześnie odnotowało wyższy poziom wypłaconych odszkodowań i świadczeń, co zostało spowodowane wzmożonym wykupem ubezpieczeń „Pogodna Jesień”.

Zarówno PZU SA, jak i PZU Życie uzyskały znaczący wzrost technicznego wyniku ubezpieczeń, odpowiednio o 139 i 60,6 proc. Tak istotna poprawa w stosunku do roku poprzedniego była możliwa dzięki wzrostowi przypisu składki, niższym kosztom zmiany stanu rezerw oraz – w części majątkowej – niższemu poziomowi wypłaconych odszkodowań.

Zarówno w ubezpieczeniach majątkowych, jak i życiowych miał miejsce w 2004 r. dalszy wzrost poziomu rezerw, które Grupa PZU utrzymuje na bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa. Pokrycie marginesu wypłacalności środkami własnymi wzrosło w obu spółkach ubezpieczeniowych: w PZU SA z 349 do 402,6 proc., zaś w PZU Życie – z 204,9 do 248 proc.

Janina Barańska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA