REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport o rynku pracy specjalistów

REKLAMA

W 2004 r. pracodawcy najchętniej zatrudniali handlowców i inżynierów, najwięcej miejsc pracy stworzył przemysł.
50 proc. ofert pracy pochodziło z firm przemysłu ciężkiego, lekkiego, farmaceutycznego i chemicznego – tak wynika z raportu przygotowanego przez specjalistów portalu pracuj.pl.
Raport „Rynek pracy specjalistów 2004” przygotowano na podstawie 17 504 ogłoszeń, jakie ukazały się w portalu pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w sektorze biznesowym osobom z wyższym wykształceniem. Nie obejmuje zatem ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej ani propozycji adresowanych do studentów.
W branży przemysłowej najlepiej
W 2004 r. najwięcej miejsc pracy oferował przemysł ciężki i lekki. Obie gałęzie znalazły się na dwóch pierwszych miejscach zestawienia – 39,1 proc. Te sektory charakteryzowały się również największą dynamiką wzrostu zatrudnienia w porównaniu z 2003 r. – liczba ofert wzrosła o 238 proc. (przemysł ciężki) i o 169 proc. (przemysł lekki). Dużą dynamikę wzrostu zauważyć można również w budownictwie i nieruchomościach. Zajmująca trzecią pozycję branża chciała zatrudnić o prawie 150 proc. więcej pracowników niż w roku poprzednim.
Bardzo duży wzrost (o 185 proc.) zanotowała też branża prawnicza. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowanie na prawników gwałtownie się zwiększyło. Wręcz przeciwnie – specjalistów od prawa potrzeba znacznie mniej niż przed rokiem, a zatrudniani są fachowcy z innych dziedzin. Spore wzrosty odnotowały również turystyka, hotelarstwo, gastronomia (80 proc.), edukacja, kształcenie, szkolenie (64 proc.) oraz marketing, media, reklama (55 proc.).
Pozycję lidera w 2004 r. utraciły handel i sprzedaż. Spadek z pierwszego miejsca na szóste spowodowany był o połowę mniejszą liczbą ofert niż w 2003 r. I to nie tylko procentowo – z 20 proc. na 9,2 proc., ale także w liczbach bezwzględnych – z 2607 na 1615. Spory spadek wakatów – o 36 proc. – odnotowały również bankowość i finanse, IT (20 proc.) oraz produkcja dóbr szybko zbywalnych FMCG (14 proc.).
Wśród zawodów górą handlowcy i inżynierowie
Analizując ogłoszenia z poszczególnych branż, należy wziąć pod uwagę, że np. firma przemysłowa zatrudnia nie tylko inżynierów, ale i handlowców, finansistów, specjalistów od logistyki itd. Zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych zawodów najłatwiej sprawdzić, analizując, jakie miejsca pracy oferowali pracodawcy.
Na pierwszych trzech miejscach, tak jak w 2003 r., znajdują się sprzedawcy (16,3 proc., wzrost o 48 proc.), inżynierowie (12,3 proc., wzrost o 61 proc.), oraz finansiści i ekonomiści (7,1 proc., ofert więcej o 39 proc.). Szczególnie wzrosło zapotrzebowanie na informatyków zajmujących się administracją, siecią, ale pracę mogli znaleźć również programiści. Zdecydowanie lepsza jest sytuacja przedstawicieli marketingu i reklamy (150 proc. ofert więcej), logistyki, spedycji, dystrybucji (94 proc.).
Przoduje województwo mazowieckie
Najwięcej ofert pracy, tak jak i w roku poprzednim, pojawiło się w województwie mazowieckim. Z tego województwa nie pochodzi już jednak co trzecie ogłoszenie, ale co czwarte. Na kolejnych pozycjach znajdują się tak jak w 2003 r. – woj. śląskie (7,5 proc.) i wielkopolskie (7 proc.). O około 10 proc. wzrosła liczba ofert pracy w woj. małopolskim i dolnośląskim, ale największy wzrost odnotowało woj. lubuskie – o 34 proc. Spadek – oprócz woj. mazowieckiego – zaobserwowano tylko w woj. kujawsko-pomorskim, zmiana 2 proc. nie może jednak być traktowana jako istotna – twierdzą specjaliści. Wszystkie wzrosty odbywały się kosztem województwa mazowieckiego, które straciło 24 proc. ogłoszeń.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Kozyra


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA