REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport o rynku pracy specjalistów

REKLAMA

W 2004 r. pracodawcy najchętniej zatrudniali handlowców i inżynierów, najwięcej miejsc pracy stworzył przemysł.
50 proc. ofert pracy pochodziło z firm przemysłu ciężkiego, lekkiego, farmaceutycznego i chemicznego – tak wynika z raportu przygotowanego przez specjalistów portalu pracuj.pl.
Raport „Rynek pracy specjalistów 2004” przygotowano na podstawie 17 504 ogłoszeń, jakie ukazały się w portalu pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w sektorze biznesowym osobom z wyższym wykształceniem. Nie obejmuje zatem ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej ani propozycji adresowanych do studentów.
W branży przemysłowej najlepiej
W 2004 r. najwięcej miejsc pracy oferował przemysł ciężki i lekki. Obie gałęzie znalazły się na dwóch pierwszych miejscach zestawienia – 39,1 proc. Te sektory charakteryzowały się również największą dynamiką wzrostu zatrudnienia w porównaniu z 2003 r. – liczba ofert wzrosła o 238 proc. (przemysł ciężki) i o 169 proc. (przemysł lekki). Dużą dynamikę wzrostu zauważyć można również w budownictwie i nieruchomościach. Zajmująca trzecią pozycję branża chciała zatrudnić o prawie 150 proc. więcej pracowników niż w roku poprzednim.
Bardzo duży wzrost (o 185 proc.) zanotowała też branża prawnicza. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowanie na prawników gwałtownie się zwiększyło. Wręcz przeciwnie – specjalistów od prawa potrzeba znacznie mniej niż przed rokiem, a zatrudniani są fachowcy z innych dziedzin. Spore wzrosty odnotowały również turystyka, hotelarstwo, gastronomia (80 proc.), edukacja, kształcenie, szkolenie (64 proc.) oraz marketing, media, reklama (55 proc.).
Pozycję lidera w 2004 r. utraciły handel i sprzedaż. Spadek z pierwszego miejsca na szóste spowodowany był o połowę mniejszą liczbą ofert niż w 2003 r. I to nie tylko procentowo – z 20 proc. na 9,2 proc., ale także w liczbach bezwzględnych – z 2607 na 1615. Spory spadek wakatów – o 36 proc. – odnotowały również bankowość i finanse, IT (20 proc.) oraz produkcja dóbr szybko zbywalnych FMCG (14 proc.).
Wśród zawodów górą handlowcy i inżynierowie
Analizując ogłoszenia z poszczególnych branż, należy wziąć pod uwagę, że np. firma przemysłowa zatrudnia nie tylko inżynierów, ale i handlowców, finansistów, specjalistów od logistyki itd. Zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych zawodów najłatwiej sprawdzić, analizując, jakie miejsca pracy oferowali pracodawcy.
Na pierwszych trzech miejscach, tak jak w 2003 r., znajdują się sprzedawcy (16,3 proc., wzrost o 48 proc.), inżynierowie (12,3 proc., wzrost o 61 proc.), oraz finansiści i ekonomiści (7,1 proc., ofert więcej o 39 proc.). Szczególnie wzrosło zapotrzebowanie na informatyków zajmujących się administracją, siecią, ale pracę mogli znaleźć również programiści. Zdecydowanie lepsza jest sytuacja przedstawicieli marketingu i reklamy (150 proc. ofert więcej), logistyki, spedycji, dystrybucji (94 proc.).
Przoduje województwo mazowieckie
Najwięcej ofert pracy, tak jak i w roku poprzednim, pojawiło się w województwie mazowieckim. Z tego województwa nie pochodzi już jednak co trzecie ogłoszenie, ale co czwarte. Na kolejnych pozycjach znajdują się tak jak w 2003 r. – woj. śląskie (7,5 proc.) i wielkopolskie (7 proc.). O około 10 proc. wzrosła liczba ofert pracy w woj. małopolskim i dolnośląskim, ale największy wzrost odnotowało woj. lubuskie – o 34 proc. Spadek – oprócz woj. mazowieckiego – zaobserwowano tylko w woj. kujawsko-pomorskim, zmiana 2 proc. nie może jednak być traktowana jako istotna – twierdzą specjaliści. Wszystkie wzrosty odbywały się kosztem województwa mazowieckiego, które straciło 24 proc. ogłoszeń.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Kozyra


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA