Inspektorzy pracy w natarciu
REKLAMA
Przy kontroli tych pracodawców inspektorzy będą stosować cały katalog środków opisanych w wewnętrznej instrukcji.
Na pierwszy ogień pójdą placówki handlowe sieci Kaufland. Doświadczenia zdobyte podczas kontroli prowadzonych w sieci sklepów Biedronka pozwoliły na opracowanie kompleksowych rozwiązań dotyczących metod kontrolnych stosowanych w hipermarketach, sklepach dyskontowych itp. placówkach. – Nie są to jakieś nadzwyczajne środki, po prostu różnie wykorzystywane i praktykowane na co dzień przez inspektorów działania wykorzystamy, aby podnieść naszą efektywność – mówi Danuta Samitowska rzecznik głównego inspektora pracy. Zgodnie z nową instrukcją, kontrole będą prowadzone zespołowo z udziałem doświadczonych inspektorów.
W zespole kontrolnym będą jednocześnie prawnicy i inżynierowie, aby kompleksowo można było zbadać faktyczny stan przestrzegania prawa pracy w sieciach handlowych. Inspektorzy nie będą się ograniczali do biernego przeglądania dokumentacji pracowniczej, w tym ewidencji czasu pracy. W czasie przeprowadzania kontroli sprawdzać będą m.in. raporty kasowe, dzięki którym można określić początek i koniec pracy na danym stanowisku (kasie).
Obecność i praca inspektora w kontrolowanej placówce powinna być tak organizowana, aby był on obecny w porze tzw. przekazywania zmiany. Dzięki temu łatwiej będzie stwierdzić, czy prawidłowy harmonogram pracy nie istnieje tylko na papierze. Obecnie wiele kontroli jest inspirowanych anonimowymi informacjami udzielanymi przez pokrzywdzonych pracowników. PIP na czas kontroli w sklepie będzie udostępniać specjalny numer telefonu, pod który pracownicy będą mogli zgłaszać przypadki naruszania przez pracodawcę przepisów prawa pracy.
Nowe zasady pracy inspektorów będą wciąż rozwijane i znajdą zastosowanie także podczas kontroli placówek innych sieci, zapewnia rzecznik GIP.
REKLAMA
REKLAMA