REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inspektorzy pracy w natarciu

REKLAMA

Kontroler Państwowej Inspekcji Pracy pojawi się w hipermarketach w trakcie przekazywania zmiany i sprawdzi nie tylko dokumenty dotyczące ewidencji czasu pracy, ale także raporty kasowe - takie zarządzenie zawiera wewnętrzna instrukcja PIP
Ponadto na czas kontroli będzie udostępniany specjalny telefon dla pracowników. Zdaniem rzecznika głównego inspektora pracy środki te podniosą efektywność kontroli. Tradycyjne metody prowadzenia kontroli w firmie okazały się mało efektywne w przypadku przeciwnika, jakim są hipermarkety i inni megapo-wierzchniowi pracodawcy z branży handlowej.

Przy kontroli tych pracodawców inspektorzy będą stosować cały katalog środków opisanych w wewnętrznej instrukcji.

Na pierwszy ogień pójdą placówki handlowe sieci Kaufland. Doświadczenia zdobyte podczas kontroli prowadzonych w sieci sklepów Biedronka pozwoliły na opracowanie kompleksowych rozwiązań dotyczących metod kontrolnych stosowanych w hipermarketach, sklepach dyskontowych itp. placówkach. – Nie są to jakieś nadzwyczajne środki, po prostu różnie wykorzystywane i praktykowane na co dzień przez inspektorów działania wykorzystamy, aby podnieść naszą efektywność – mówi Danuta Samitowska rzecznik głównego inspektora pracy. Zgodnie z nową instrukcją, kontrole będą prowadzone zespołowo z udziałem doświadczonych inspektorów.

W zespole kontrolnym będą jednocześnie prawnicy i inżynierowie, aby kompleksowo można było zbadać faktyczny stan przestrzegania prawa pracy w sieciach handlowych. Inspektorzy nie będą się ograniczali do biernego przeglądania dokumentacji pracowniczej, w tym ewidencji czasu pracy. W czasie przeprowadzania kontroli sprawdzać będą m.in. raporty kasowe, dzięki którym można określić początek i koniec pracy na danym stanowisku (kasie).

Obecność i praca inspektora w kontrolowanej placówce powinna być tak organizowana, aby był on obecny w porze tzw. przekazywania zmiany. Dzięki temu łatwiej będzie stwierdzić, czy prawidłowy harmonogram pracy nie istnieje tylko na papierze. Obecnie wiele kontroli jest inspirowanych anonimowymi informacjami udzielanymi przez pokrzywdzonych pracowników. PIP na czas kontroli w sklepie będzie udostępniać specjalny numer telefonu, pod który pracownicy będą mogli zgłaszać przypadki naruszania przez pracodawcę przepisów prawa pracy.

Nowe zasady pracy inspektorów będą wciąż rozwijane i znajdą zastosowanie także podczas kontroli placówek innych sieci, zapewnia rzecznik GIP.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA