REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstytucja UE. Nie będzie opóźnień w ratyfikacji

REKLAMA

Błędy w polskiej wersji Traktatu Konstytucyjnego nie stanowią przeszkody w rozpoczęciu procedury ratyfikacyjnej. Usuwanie wszelkich niejasności może toczyć się równocześnie z procedurą przyjmowania tego dokumentu przez Polskę - powiedział Jan Truszczyński, sekretarz stanu w MSZ, na posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.
W polskiej wersji językowej Traktatu Konstytucyjnego wykryto 47 błędów, z czego siedem miało charakter merytoryczny i mogło rodzić określone skutki prawne. Merytoryczne błędy dotyczyły m.in. zasad składania skarg przez osoby fizyczne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zasad głosowania w unijnym Komitecie Ochrony Socjalnej, nieprecyzyjna była również definicja przestępczości zorganizowanej, w której pominięto nielegalny handel bronią. Zdaniem Jana Truszczyńskiego, błędy w tłumaczeniu nie są niczym nadzwyczajnym, gdyż znalazły się również w innych wersjach językowych Traktatu Konstytucyjnego. Podobny problem mieli m.in. Niemcy, Włosi, Grecy i Łotysze. W jego opinii cała sprawa nie ma takich rozmiarów, jak została przedstawiona w niektórych mediach i nie powinna w żaden sposób przeszkodzić w ratyfikacji Traktatu.

Sekretarz stanu w MSZ odpowiedzialnością za błędy w tłumaczeniu konstytucji obarczył unijnych tłumaczy lingwistów oraz pracowników Sekretariatu Generalnego Rady, którzy zajmowali się tłumaczeniem tekstu z języka francuskiego. – Po otrzymaniu przetłumaczonego projektu konstytucji MSZ przesłał do Rady swoje uwagi i zastrzeżenia co do niektórych fragmentów tłumaczeń, nie wszystkie jednak zostały uwzględnione. Po przesłaniu finalnej wersji traktatu, MSZ przystąpił do rozpoczęcia procedury ratyfikacyjnej. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiono, było sprawdzenie tego tekstu z wersją francuską, wtedy okazało się, że dokument obarczony jest 47 błędami – wyjaśnił Truszczyński.

W przypadku błędnych tłumaczeń dokumentów międzynarodowych Konwencja Wiedeńska przewiduje uruchomienie oficjalnej procedury usuwania błędów, która może potrwać kilka miesięcy. Sporządzony przez stronę polską wykaz błędów stanie się integralną częścią traktatu podczas dokonywania korekt w całym dokumencie. – Jednocześnie zgłosimy się do sekretariatu generalnego Rady, który jest depozytariuszem, o uzupełnienie tekstu o wskazane poprawki. Sejmowa komisja ds. UE zażądała jednocześnie od MSZ przedstawienia wszystkich dokumentów w tej sprawie, łącznie z wykazem błędnych tłumaczeń.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA