REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstytucja UE. Nie będzie opóźnień w ratyfikacji

REKLAMA

Błędy w polskiej wersji Traktatu Konstytucyjnego nie stanowią przeszkody w rozpoczęciu procedury ratyfikacyjnej. Usuwanie wszelkich niejasności może toczyć się równocześnie z procedurą przyjmowania tego dokumentu przez Polskę - powiedział Jan Truszczyński, sekretarz stanu w MSZ, na posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.
W polskiej wersji językowej Traktatu Konstytucyjnego wykryto 47 błędów, z czego siedem miało charakter merytoryczny i mogło rodzić określone skutki prawne. Merytoryczne błędy dotyczyły m.in. zasad składania skarg przez osoby fizyczne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zasad głosowania w unijnym Komitecie Ochrony Socjalnej, nieprecyzyjna była również definicja przestępczości zorganizowanej, w której pominięto nielegalny handel bronią. Zdaniem Jana Truszczyńskiego, błędy w tłumaczeniu nie są niczym nadzwyczajnym, gdyż znalazły się również w innych wersjach językowych Traktatu Konstytucyjnego. Podobny problem mieli m.in. Niemcy, Włosi, Grecy i Łotysze. W jego opinii cała sprawa nie ma takich rozmiarów, jak została przedstawiona w niektórych mediach i nie powinna w żaden sposób przeszkodzić w ratyfikacji Traktatu.

Sekretarz stanu w MSZ odpowiedzialnością za błędy w tłumaczeniu konstytucji obarczył unijnych tłumaczy lingwistów oraz pracowników Sekretariatu Generalnego Rady, którzy zajmowali się tłumaczeniem tekstu z języka francuskiego. – Po otrzymaniu przetłumaczonego projektu konstytucji MSZ przesłał do Rady swoje uwagi i zastrzeżenia co do niektórych fragmentów tłumaczeń, nie wszystkie jednak zostały uwzględnione. Po przesłaniu finalnej wersji traktatu, MSZ przystąpił do rozpoczęcia procedury ratyfikacyjnej. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiono, było sprawdzenie tego tekstu z wersją francuską, wtedy okazało się, że dokument obarczony jest 47 błędami – wyjaśnił Truszczyński.

W przypadku błędnych tłumaczeń dokumentów międzynarodowych Konwencja Wiedeńska przewiduje uruchomienie oficjalnej procedury usuwania błędów, która może potrwać kilka miesięcy. Sporządzony przez stronę polską wykaz błędów stanie się integralną częścią traktatu podczas dokonywania korekt w całym dokumencie. – Jednocześnie zgłosimy się do sekretariatu generalnego Rady, który jest depozytariuszem, o uzupełnienie tekstu o wskazane poprawki. Sejmowa komisja ds. UE zażądała jednocześnie od MSZ przedstawienia wszystkich dokumentów w tej sprawie, łącznie z wykazem błędnych tłumaczeń.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA