reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polacy niezadowoleni ze służby zdrowia

Polacy niezadowoleni ze służby zdrowia

Prawie co czwarty Czech i Węgier uważa, że sytuacja w służbie zdrowia w ich krajach uległa pogorszeniu. Dla Polski i Słowacji odsetek ten jest blisko dwukrotnie wyższy - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych wspólnie przez CBOS i ośrodki badawcze z wymienionych krajów. Tylko w Czechach zadowolonych jest więcej niż niezadowolonych.

Ankietowanych zapytano o bieżącą ocenę jakości służby zdrowia w ostatnim roku i stopień zadowolenia z opieki zdrowotnej. We wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej przeprowadzono w ostatnich latach reformy służby zdrowia mające na celu przede wszystkim decentralizację.
Wśród wymienionych krajów zdecydowanie największy odsetek niezadowolonych stanowią Polacy (61 proc.) i Słowacy (54 proc.). Znacznie mniejszy jest ten odsetek wśród Węgrów i Czechów (ok. jedna trzecia). Prawdopodobnie lepsza ocena własnej służby zdrowia w Czechach jest wynikiem systematycznego, od zmiany ustroju począwszy, zwiększania wydatków na ochronę zdrowia. W porównaniu z wynikami poprzedniego sondażu niezadowolonych w Czechach przybyło (z 19 do 27 proc.). Poprawa nastrojów o 9 proc. na Węgrzech zapewne związana jest ze stabilizacją tego systemu, o 16 proc. spadło tam niezadowolenie.
W Polsce krytyka służby zdrowia nasiliła się w wyniku poważnych problemów organizacyjnych i pogarszającej się sytuacji ekonomicznej kraju, w efekcie czego wprowadzono limity świadczeń, a czas oczekiwania na zabiegi i porady wydłużył się. Efektem tego jest niezadowolenie prawie dwóch trzecich społeczeństwa ze świadczonych usług. Natomiast co piąty ankietowany w naszym kraju ocenia pozytywnie poziom świadczeń. Pod względem zmian w stosunku do 2003 r. pozytywnie ubiegły rok ocenia tylko 7 proc. naszego społeczeństwa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Badania przeprowadzono w grudniu 2004 r. przez ośrodki realizujące program CEORG na reprezentatywnych próbach losowych ok. 1000 respondentów w wymienionych krajach.

Artur Stępień


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama