| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polacy niezadowoleni ze służby zdrowia

Polacy niezadowoleni ze służby zdrowia

Prawie co czwarty Czech i Węgier uważa, że sytuacja w służbie zdrowia w ich krajach uległa pogorszeniu. Dla Polski i Słowacji odsetek ten jest blisko dwukrotnie wyższy - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych wspólnie przez CBOS i ośrodki badawcze z wymienionych krajów. Tylko w Czechach zadowolonych jest więcej niż niezadowolonych.

Ankietowanych zapytano o bieżącą ocenę jakości służby zdrowia w ostatnim roku i stopień zadowolenia z opieki zdrowotnej. We wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej przeprowadzono w ostatnich latach reformy służby zdrowia mające na celu przede wszystkim decentralizację.
Wśród wymienionych krajów zdecydowanie największy odsetek niezadowolonych stanowią Polacy (61 proc.) i Słowacy (54 proc.). Znacznie mniejszy jest ten odsetek wśród Węgrów i Czechów (ok. jedna trzecia). Prawdopodobnie lepsza ocena własnej służby zdrowia w Czechach jest wynikiem systematycznego, od zmiany ustroju począwszy, zwiększania wydatków na ochronę zdrowia. W porównaniu z wynikami poprzedniego sondażu niezadowolonych w Czechach przybyło (z 19 do 27 proc.). Poprawa nastrojów o 9 proc. na Węgrzech zapewne związana jest ze stabilizacją tego systemu, o 16 proc. spadło tam niezadowolenie.
W Polsce krytyka służby zdrowia nasiliła się w wyniku poważnych problemów organizacyjnych i pogarszającej się sytuacji ekonomicznej kraju, w efekcie czego wprowadzono limity świadczeń, a czas oczekiwania na zabiegi i porady wydłużył się. Efektem tego jest niezadowolenie prawie dwóch trzecich społeczeństwa ze świadczonych usług. Natomiast co piąty ankietowany w naszym kraju ocenia pozytywnie poziom świadczeń. Pod względem zmian w stosunku do 2003 r. pozytywnie ubiegły rok ocenia tylko 7 proc. naszego społeczeństwa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Badania przeprowadzono w grudniu 2004 r. przez ośrodki realizujące program CEORG na reprezentatywnych próbach losowych ok. 1000 respondentów w wymienionych krajach.

Artur Stępień


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK