reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > CEPiK. Spór między NIK i MSWiA

CEPiK. Spór między NIK i MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji broni się przed zarzutami Najwyższej Izby Kontroli zarzucając MSWiA nierzetelne, niegospodarne, wręcz graniczące z korupcją wydatkowanie ponad 200 mln zł na system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

NIK krytykuje pracę komisji przetargowej, podważając jej jednomyślny werdykt i jednobrzmiące uzasadnienie wyboru firm wdrażających system CEPiK (NIK negatywnie ocenia wybór firmy Infovide dokonany przez komisję przetargową i płacenie tej firmie zawyżonych stawek. NIK krytykuje też współpracę z firmą Softbank S.A., z którą zawarto umowę główną na budowę i wdrożenie systemu).

NIK żąda odzyskania wypłaconych - zdaniem NIK nielegalnie - środków finansowych oraz zmian personalnych w kierownictwie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podczas wczorajszej konferencji kierownictwo MSWiA przedstawiło 22-stronicowe stanowisko do raportu NIK, wysłane także do najwyższych władz w państwie.

MSWiA zarzuca izbie, że kontrola była nieobiektywna, nierzetelna, a w niektórych fragmentach nawet tendencyjna. Resort ma pretensje, że wyniki poprzednich kontroli budowy systemu CEPiK, pochodzące z okresu od stycznia 2000 do czerwca 2004 r., wypadły pozytywnie, a dziś są interpretowane na niekorzyść resortu.

MSWiA cytuje protokoły kontroli sporządzone przez izbę w okresie od stycznia 2000 r. do czerwca 2004 r., w których nie stwierdzono uchybień na poszczególnych etapach kontroli systemu.

Nieobiektywną interpretację zapisów pochodzących z własnych raportów określa jako „tendencyjne działanie NIK”.

Resort twierdzi, że wybrano ofertę najtańszą i najlepszą, odrzuca też podejrzenia o korupcję kierowane wobec członków komisji przetargowej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama