| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > CEPiK. Spór między NIK i MSWiA

CEPiK. Spór między NIK i MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji broni się przed zarzutami Najwyższej Izby Kontroli zarzucając MSWiA nierzetelne, niegospodarne, wręcz graniczące z korupcją wydatkowanie ponad 200 mln zł na system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

NIK krytykuje pracę komisji przetargowej, podważając jej jednomyślny werdykt i jednobrzmiące uzasadnienie wyboru firm wdrażających system CEPiK (NIK negatywnie ocenia wybór firmy Infovide dokonany przez komisję przetargową i płacenie tej firmie zawyżonych stawek. NIK krytykuje też współpracę z firmą Softbank S.A., z którą zawarto umowę główną na budowę i wdrożenie systemu).

NIK żąda odzyskania wypłaconych - zdaniem NIK nielegalnie - środków finansowych oraz zmian personalnych w kierownictwie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podczas wczorajszej konferencji kierownictwo MSWiA przedstawiło 22-stronicowe stanowisko do raportu NIK, wysłane także do najwyższych władz w państwie.

MSWiA zarzuca izbie, że kontrola była nieobiektywna, nierzetelna, a w niektórych fragmentach nawet tendencyjna. Resort ma pretensje, że wyniki poprzednich kontroli budowy systemu CEPiK, pochodzące z okresu od stycznia 2000 do czerwca 2004 r., wypadły pozytywnie, a dziś są interpretowane na niekorzyść resortu.

MSWiA cytuje protokoły kontroli sporządzone przez izbę w okresie od stycznia 2000 r. do czerwca 2004 r., w których nie stwierdzono uchybień na poszczególnych etapach kontroli systemu.

Nieobiektywną interpretację zapisów pochodzących z własnych raportów określa jako „tendencyjne działanie NIK”.

Resort twierdzi, że wybrano ofertę najtańszą i najlepszą, odrzuca też podejrzenia o korupcję kierowane wobec członków komisji przetargowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK