| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NIK. Negatywna ocena prac nad systemem CEPIK

NIK. Negatywna ocena prac nad systemem CEPIK

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę zamówienie publiczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wykonanie i wdrożenie oraz na obsługę eksploatacyjną i rozwój systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), przeprowadzonego w 2003 r.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działalność urzędników MSWiA zaangażowanych w prowadzenie wszystkich przetargów prowadzących do zawarcia umów i odpowiedzialnych za wywiązanie się z podjętych zobowiązań przez spółkę Infovide.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zawarło dwie umowy o przygotowanie głównego przetargu na budowę systemu CEPIK i dwie umowy o nadzór nad wdrożeniem systemu – wszystkie z firmą Infovide (Sp. z o.o., a następnie S.A.) – oraz umowę główną na budowę i wdrożenie systemu CEPIK z firmą Softbank S.A.

NIK ocenia również, że firma Softbank S.A. została wyłoniona w drodze postępowania prowadzonego w sposób nierzetelny.

Kontrolą objęto także postępowania bezpośrednio związane z zamówieniem, dotyczące wykonania dokumentacji technicznej na budowę i wdrożenie systemu CEPiK, sprawowania nadzoru autorskiego oraz nadzoru inwestorskiego nad budową i wdrożeniem systemu.

Z raportu NIK wyunika, że stwierdzono nieprawidłowości przy udzielaniu zamówień publicznych na wyżej wymienione usługi jak i realizacji trzech z czterech umów zawartych ze spółką Infovide.

Ponadto ustalono, że dziewięciu spośród dziesięciu członków komisji przetargowej dokonało identycznych ocen punktowych każdej oferty na budowę i wdrożenie systemu CEPIK we wszystkich kryteriach i podało jednobrzmiące uzasadnienia tychże ocen.

Najwyższa Izba Kontroli wnioskowała do MSWiA m.in. o  wyegzekwowanie od firmy Infovide S.A. nielegalnie, niegospodarnie wypłaconych środków finansowych, oraz rozwiązanie umowy z firmą Infovide S.A. zawartej z naruszeniem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych,

Istotne jest również to, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie sprawdzające, a następnie postępowanie karne w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych – członków komisji przetargowej w zakresie postępowania o zamówienie publiczne na wykonanie i wdrożenie systemu informatycznego CEPIK. Prokuratura zwróciła się dwukrotnie do NIK o przekazanie dokumentów z prowadzonej kontroli. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »