REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie danych: działania pracowników największym zagrożeniem

REKLAMA

W Polsce największym zagrożeniem dla danych nie są ataki wirusów komputerowych, ale działania pracowników - wynika z badań Ernst&Young.
Firma ta przeanalizowała zarówno świadomą kradzież danych, jak i tuszowanie błędów zatrudnionych. Analitycy przekonują, że nawet najlepszy system informatyczny można obejść, gdy w grę wchodzi działanie człowieka. Pozostają jednak optymistami, gdyż w 2005 r. większość firm zamierza zwiększyć wydatki na zabezpieczenie danych.

W Polsce, inaczej niż w Europie, największym zagrożeniem dla systemów bezpieczeństwa nie są ataki z zewnątrz, ale z wewnątrz firmy – to główny wniosek dotyczący naszego kraju, wynikający z badania „Bezpieczeństwo informacji 2004” opublikowanego przez firmę Ernst&Young.

REKLAMA

Przeprowadzający to badanie objęli nim zarówno kradzież danych i sprzętu komputerowego przez pracowników, jak i utratę danych wynikłą z ich błędów, które nierzadko są potem tuszowane. – Okazuje się, że w Polsce największym zagrożeniem jest zatrudniony człowiek, który chce wykorzystać poufne dane do własnych celów – mówi Tomasz Bejm, kierujący działem zarządzania ryzykiem informatycznym w E&Y. Tłumaczy, że po części wynika to z niefrasobliwości samych pracodawców, którzy po prostu niedostatecznie kontrolują swoich podwładnych.

REKLAMA

– Wielu menedżerów przypisuje większe znaczenie do systemów i pudełek, które mają zabezpieczyć przed atakiem z zewnątrz. Tymczasem każdy system można obejść, gdy w grę wchodzi działanie człowieka – świadome bądź w wyniku błędnej decyzji. Na świecie tendencja jest odwrotna, dlatego największe zagrożenie przedsiębiorcy widzą w ataku wirusów – tłumaczy Tomasz Bejm.

Inną polską specjalnością pozostają niskie budżety na zapewnienie bezpieczeństwa i zapobieganie utracie informacji. W efekcie polskie przedsiębiorstwa stosują „podejście reaktywne”, tzn. dopiero gdy już się wydarzy nieszczęście, starają się niwelować jego skutki. Tendencja taka dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o duże firmy, coraz częściej dbają one o ochronę swoich danych i zatrudniają doświadczone osoby na stanowiskach tzw. oficerów bezpieczeństwa.

– Myślimy, że przykład pójdzie z góry i firmy z sektora MSP też zaczną dbać o bezpieczeństwo informacji swoich i o klientach – mówi Tomasz Bejm. Jego optymizm nie jest bezpodstawny. Niemal każda z ankietowanych firm deklarowała zamiar zwiększenia wydatków na ochronę danych w 2005 r.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA