REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie danych: działania pracowników największym zagrożeniem

REKLAMA

W Polsce największym zagrożeniem dla danych nie są ataki wirusów komputerowych, ale działania pracowników - wynika z badań Ernst&Young.
Firma ta przeanalizowała zarówno świadomą kradzież danych, jak i tuszowanie błędów zatrudnionych. Analitycy przekonują, że nawet najlepszy system informatyczny można obejść, gdy w grę wchodzi działanie człowieka. Pozostają jednak optymistami, gdyż w 2005 r. większość firm zamierza zwiększyć wydatki na zabezpieczenie danych.

W Polsce, inaczej niż w Europie, największym zagrożeniem dla systemów bezpieczeństwa nie są ataki z zewnątrz, ale z wewnątrz firmy – to główny wniosek dotyczący naszego kraju, wynikający z badania „Bezpieczeństwo informacji 2004” opublikowanego przez firmę Ernst&Young.

REKLAMA

Przeprowadzający to badanie objęli nim zarówno kradzież danych i sprzętu komputerowego przez pracowników, jak i utratę danych wynikłą z ich błędów, które nierzadko są potem tuszowane. – Okazuje się, że w Polsce największym zagrożeniem jest zatrudniony człowiek, który chce wykorzystać poufne dane do własnych celów – mówi Tomasz Bejm, kierujący działem zarządzania ryzykiem informatycznym w E&Y. Tłumaczy, że po części wynika to z niefrasobliwości samych pracodawców, którzy po prostu niedostatecznie kontrolują swoich podwładnych.

REKLAMA

– Wielu menedżerów przypisuje większe znaczenie do systemów i pudełek, które mają zabezpieczyć przed atakiem z zewnątrz. Tymczasem każdy system można obejść, gdy w grę wchodzi działanie człowieka – świadome bądź w wyniku błędnej decyzji. Na świecie tendencja jest odwrotna, dlatego największe zagrożenie przedsiębiorcy widzą w ataku wirusów – tłumaczy Tomasz Bejm.

Inną polską specjalnością pozostają niskie budżety na zapewnienie bezpieczeństwa i zapobieganie utracie informacji. W efekcie polskie przedsiębiorstwa stosują „podejście reaktywne”, tzn. dopiero gdy już się wydarzy nieszczęście, starają się niwelować jego skutki. Tendencja taka dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o duże firmy, coraz częściej dbają one o ochronę swoich danych i zatrudniają doświadczone osoby na stanowiskach tzw. oficerów bezpieczeństwa.

– Myślimy, że przykład pójdzie z góry i firmy z sektora MSP też zaczną dbać o bezpieczeństwo informacji swoich i o klientach – mówi Tomasz Bejm. Jego optymizm nie jest bezpodstawny. Niemal każda z ankietowanych firm deklarowała zamiar zwiększenia wydatków na ochronę danych w 2005 r.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA