reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie: szkolenia w ramach stażu adapcyjnego

Wchodzi w życie: szkolenia w ramach stażu adapcyjnego

Przedsiębiorcy wykonujący działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą mogli szkolić w ramach tzw. stażu adaptacyjnego osoby z krajów członkowskich Unii Europejskiej, ubiegające się o uznanie kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg w Polsce.

Resort finansów określił zasady prowadzenia postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Osoby te będą musiały odbyć staż adaptacyjny. Staż ten ma się odbywać u przedsiębiorcy wykonującego taką działalność w Polsce. Prawidłowy przebieg stażu ma zapewnić przedsiębiorca.

Staż adaptacyjny może być odbywany na podstawie umowy cywilnoprawnej bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem albo na podstawie umowy o pracę – na warunkach określonych między wnioskodawcą a przedsiębiorcą. Przedsiębiorca będzie musiał wyznaczyć „opiekuna”, który będzie sprawował nadzór nad prawidłowością przebiegu stażu adaptacyjnego. Opiekunem może być wyłącznie osoba uprawniona do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zmiana opiekuna będzie mogła nastąpić wyłącznie na wniosek wnioskodawcy lub opiekuna. Program oraz długość stażu mają być ustalane przez ministra finansów indywidualnie dla każdego wnioskodawcy, po analizie jego kwalifikacji. Minister finansów powoła komisję egzaminacyjną, składającą się z co najmniej 4 osób, która zobowiązana będzie do przygotowania, przeprowadzenia i sprawdzenia testu umiejętności.

Test ten przeprowadzany jest w języku polskim, w formie pisemnej. Test składa się z nie więcej niż 60 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru oraz 3 zadań sytuacyjnych. Warunkiem zdania testu umiejętności jest uzyskanie co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów zarówno z testu, jak i z zadań sytuacyjnych.
Przypadająca na wnioskodawcę opłata na pokrycie kosztów przeprowadzenia testu nie może być wyższa niż 480 zł.
reklama

Czytaj także

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama