REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury elektroniczne. MF pracuje nad projektem

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przewiduje, że wstępny projekt rozporządzenia regulujący tzw. fakturowanie elektroniczne na podstawie delegacji zawartej w ustawie o podatku od towarów i usług zostanie przygotowany w pierwszym kwartale 2005 r.

REKLAMA

W sprawie faktur w formie elektronicznej złożona została interpelacja przez posła Bogdana Lewandowskiego. Poseł wskazywał m.in. na możliwość stosowania faktur wystawianych i przesyłanych w formie elektronicznej przewidzianą przez Dyrektywę Rady UE 2001/115/WE z dnia 20 grudnia 2001 r. zmieniającą dyrektywę 77/388/EWG w celu uproszczenia, modernizacji i harmonizacji ustanowionych warunków fakturowania w zakresie podatku od wartości dodanej. Także przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 - zobacz pdf) w art. 106 ust. 10 stanowią, że minister finansów w porozumieniu z ministrem odpowiedzialnym za sprawy informatyzacji może określić w rozporządzeniu sposób i warunki wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej.

REKLAMA

W interpelacji podkreślono, że polskie uwarunkowania prawne, a w szczególności przepisy ustawy o podpisie elektronicznym, a także uwarunkowania techniczne, dają możliwość wprowadzenia do obiegu gospodarczego faktur elektronicznych. Brakującym ogniwem pozostaje tylko sprecyzowanie wymogów w tym zakresie w odpowiednim rozporządzeniu.

REKLAMA

W odpowiedzi Ministerstwa Finansów na tę interpelację podkreślono m.in., że ustawa o VAT przewiduje możliwość określenia w rozporządzeniu warunków wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przewiduje możliwość określenia we wspomnianym trybie zasad przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub kontroli skarbowej faktur przesyłanych elektronicznie. Delegacje ustawowe mają charakter fakultatywny.

W Ministerstwie Finansów podjęto prace analityczne zmierzające do przedstawienia rozwiązań realizujących upoważnienia ustawowe. Rozwiązania te muszą uwzględniać wytyczne zawarte w ustawie (m.in. potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku oraz stosowanych technik w zakresie przesyłania danych w formie elektronicznej i kodowania danych). Rozwiązania te powinny również brać pod uwagę istotę faktury jako dokumentu używanego dla potrzeb innych podatków niż VAT, np. podatku dochodowego, oraz podstawowego dokumentu księgowego, co wymaga kompleksowej analizy obowiązujących przepisów. Przewiduje się zatem, że wstępny projekt rozporządzenia regulujący „fakturowanie elektroniczne” na podstawie delegacji zawartej w ustawie o podatku od towarów i usług zostanie przygotowany w pierwszym kwartale 2005 r. – poinformowano w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na poselską interpelację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA