Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu ma być omawiany właśnie ten projekt rządowy. Jednocześnie toczą się prace legislacyjne nad czterema poselskimi projektami zmian w przepisach o abonamencie, zgłoszone przez PiS, PSL, Samoobronę i SDPL.
Zwolnienie z płacenia abonamentu RTV nie będzie przysługiwało osobom, które co prawda spełniają kryteria ustawowe, ale zamieszkują z co najmniej dwiema osobami, które nie mają takich uprawnień – wynika z rządowego projektu ustawy o opłatach abonamentowych, którym dziś ma zająć się Sejm.
Katalog osób zwolnionych z płacenia abonamentu RTV zasadniczo nie ulegnie zmianie. Rząd chce jednak, aby system był bardziej szczelny. Obecnie wiele osób, które mieszkają razem ze zwolnionymi z płacenia abonamentu RTV (np. inwalidami I grupy, osobami, które skończyły 75 lat, itp.), przerejestrowuje na nich swoje odbiorniki. Teraz ma to być utrudnione, gdyż zwolnienie nie będzie przysługiwało, jeśli razem z potencjalnym uprawnionym zamieszkują co najmniej dwie osoby, które skończyły 26 lat, ale nie spełniają warunków, aby nie płacić abonamentu.
Zwolniony z abonamentu będzie musiał w tej sprawie składać stosowne oświadczenie. Ponadto – tak jak dotychczas – stawki opłat abonamentowych ma ustalać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV). Maksymalna wysokość stawek, którą przewiduje rząd, to 5,94 zł miesięcznie za radio oraz 18,71 zł za radio i telewizor albo za sam telewizor.