reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Senat. Samorządowe kolegia odwoławcze bez nadzoru premiera

Senat. Samorządowe kolegia odwoławcze bez nadzoru premiera

Senat odrzucił wczoraj przepisy wprowadzające nadzór prezesa Rady Ministrów nad samorządowymi kolegiami odwoławczymi, uznając, że proponowane przez rząd regulacje mogą okazać się niekonstytucyjne.

Nowelizacja ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych, działach administracji rządowej oraz administracji rządowej – w części dotyczącej nadzoru nad SKO – budziła kontrowersje już w Sejmie. Przytaczano wówczas argument, że powierzenie nadzoru nad organami samorządowymi premierowi, z możliwością delegowania tych uprawnień na ministra spraw wewnętrznych i administracji, budzi wątpliwości konstytucyjne. Senatorowie dodatkowo podnieśli, że uchwalenie zaproponowanych przez rząd przepisów nie jest niezbędne, ponieważ już teraz prezes RM sprawuje nadzór nad samorządem, a więc także nad kolegiami. W efekcie zdecydowali o przyjęciu poprawek, które eliminują z ustawy przepisy dotyczące tych instytucji. Podczas debaty senator Zbyszko Piwoński zasygnalizował także konieczność całościowego uregulowania funkcjonowania kolegiów – szczególnie w świetle znowelizowanej ustawy o sądownictwie administracyjnym.
Obecnie decyzja wydana przez organ administracji samorządowej może być zaskarżona do SKO, a później jeszcze do dwóch instancji sądu administracyjnego. Do decyzji Senatu będzie jeszcze musiał odnieść się Sejm.
reklama

Czytaj także

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama