Sejm ostatecznie zdecydował, że księgowi z certyfikatem na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych będą mogli sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe osobom fizycznym oraz doradzać podatnikom w tym zakresie.
Sejm, rozpatrując poprawki Senatu, zdecydował o ostatecznym kształcie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym i o rachunkowości. Tym samym zakończyła się kilkumiesięczna dyskusja nad tym, czy rozszerzyć uprawnienia „certyfikowanych” księgowych o niektóre czynności przewidziane dotychczas tylko dla doradców podatkowych. Zwycięsko z tej dyskusji wyszli
księgowi z uprawnieniami nadanymi przez
Ministerstwo Finansów.
Będą oni mogli sporządzać wszystkie deklaracje i zeznania podatkowe oraz doradzać podatnikom, osobom fizycznym w tym zakresie. Dotychczas mieli taką możliwość tylko w przypadku deklaracji sporządzanych na podstawie prowadzonych przez nich usługowo ksiąg rachunkowych. Przeciętny Kowalski z PIT-em mógł iść tylko, zgodnie z prawem, do doradcy podatkowego. Teraz taką możliwość będzie miała każda osoba posiadająca certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Będą oni musieli ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania tych czynności. Obowiązek ten został przez Sejm przesunięty. Przepisy te wejdą bowiem w życie trzy miesiące od dnia ich ogłoszenia. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu, aby
doradcy podatkowi mogli wykonywać swój zawód także w formie spółki komandytowej, pod warunkiem jednak, że komplementariuszami w spółce komandytowej są wyłącznie doradcy podatkowi.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja zawiera istotną regulację, zezwalającą na uznanie za
dowód księgowy, w myśl przepisów ustawy o rachunkowości, faktury nie posiadającej podpisów wystawcy i nabywcy. Od 1 maja br. podpisów takich nie wymagają już przepisy podatkowe.
Ustawa zostanie skierowana do podpisu przez prezydenta.