REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorstwa: większe zyski, wciąż małe inwestycje

REKLAMA

Polskie przedsiębiorstwa ciągle mało inwestują, choć już dawno nie miały tak korzystnych jak obecnie warunków do realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych i rozwojowych. Firmy wolą trzymać pieniądze w bankach, kupować akcje, obligacje i inne papiery wartościowe niż wydawać imponujące zyski na unowocześnienie swojego majątku i tworzenie nowych miejsc pracy.
Od początku roku bardzo szybko rosną zyski przedsiębiorstw, które w znaczącej części trafiają na konta bankowe firm. W rezultacie w końcu września depozyty przedsiębiorstw miały wartość 76,5 mld zł i były aż o 26 proc. większe niż przed rokiem. Firmy mają więc kolosalne własne środki na ewentualne inwestycje. Środki te są tak wysokie, że w dużym stopniu uniezależniają przedsiębiorstwa od kredytu bankowego przy realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych i rozwojowych.

Tymczasem w pierwszych trzech kwartałach tego roku inwestycje w całej gospodarce narodowej były skromne – zwiększyły się tylko o 3,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wyraźnie ponad tę średnią wyrastają duże i wielkie przedsiębiorstwa. Ich wydatki modernizacyjne i rozwojowe były znaczące, w cenach stałych o 9 proc. większe niż przed rokiem. Prawdopodobnie zmniejszyły się więc inwestycje w najliczniejszych małych firmach (jest ich prawie 1,7 mln) oraz w przedsiębiorstwach średnich i w nieprzemysłowych działach gospodarki. – Być może małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 50 osób powstrzymują się z inwestycjami, gdyż czekają na rozstrzygnięcia związane ze wsparciem ich projektów środkami Unii Europejskiej – powiedział „GP” Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Unia Europejska przyznała Polsce 1,5 mld euro na podniesienie konkurencyjności naszych firm w latach 2004–2006. Przedsiębiorstwa mają szansę na zwrot przeciętnie połowy poniesionych kosztów, jeśli ich projekty modernizacyjne zostaną zatwierdzone. Pierwszy termin przyjmowania projektów z tym związanych minął 2 grudnia, a następny upływa w lutym. Nie jest wykluczone, że gdy się wyjaśni, kto otrzyma dotacje z UE, inwestycje przyspieszą.

Inwestycje przedsiębiorstw w budowle, maszyny, urządzenia i najnowsze technologie hamuje rosnąca skłonność firm do przeznaczania coraz większych środków na zakup akcji, obligacji i innych papierów wartościowych. Zjawisko to utrzymuje się również w tym roku, po tym jak w roku ubiegłym inwestycje finansowe przedsiębiorstw wzrosły do ponad 50 proc. ich ogólnych nakładów.

Jednak nawet gdyby nie chciały, firmy i tak muszą lada chwila zacząć inwestycje, gdyż ich moce produkcyjne są prawie maksymalnie wykorzystywane. Przedsiębiorstwa już teraz pracują na niemal pełnych obrotach, a będą musiały jeszcze przyspieszyć, gdyż perspektywy zwiększenia popytu są obiecujące. Ponadto umacnia się złoty. A to oznacza, że sprowadzanie nowych maszyn i technologii z zagranicy – częste przy unowocześnianiu produkcji – staje się tańsze.

Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA