RPO. Prowadzisz działalność - nie masz prawa do urlopu wychowawczego
REKLAMA
Ponadto szczególnie uciążliwe zróżnicowanie na niekorzyść osoby prowadzącej działalność gospodarczą następuje po ustaniu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Osoba o statusie pracownika po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, w dalszym ciągu (maksymalnie przez okres 3 lat) ma zapewnione ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jest ono finansowane z budżetu państwa, a okres jego pobierania w przyszłości będzie traktowany jako okres składkowy, do którego przy ustalaniu prawa do emerytury stosuje się przelicznik 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok ubezpieczenia.
Ta zasada nie ma zastosowania do osób, które przed urodzeniem dziecka prowadziły działalność gospodarczą. Osoby te, aby w dalszym ciągu należeć go grona osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, muszą same za siebie opłacać składki. Jeżeli tego nie zrobią, wówczas zgodnie z ustawą, okres sprawowania opieki nad dzieckiem, co prawda zostanie zaliczony do ustalania emerytury lub renty, ale jako okres nieskładkowy, do którego stosuje się przelicznik 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok.
Zdaniem rzecznika praw obywatelskich trudno dla takiego zróżnicowania znaleźć uzasadnienie, zważywszy że poprzednio obowiązująca do 31 grudnia 1998 r. ustawa z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent okresy urlopu wychowawczego i okresy niewykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 4 lat traktowała jako okresy nieskładkowe.
REKLAMA
REKLAMA