REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPO. Prowadzisz działalność - nie masz prawa do urlopu wychowawczego

REKLAMA

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także współpracujące przy prowadzeniu takiej działalności nie mają prawa do urlopu wychowawczego i sprawowanie osobistej, stałej opieki nad małym dzieckiem stawia je w gorszej sytuacji w ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym od osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U nr 137, poz. 887 ze zm.), w okresie aktywności zawodowej osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Pracownik pokrywa tylko połowę należnej składki (drugą pokrywa pracodawca), zaś osoba prowadząca działalność gospodarczą ponosi pełny koszt składki.

Ponadto szczególnie uciążliwe zróżnicowanie na niekorzyść osoby prowadzącej działalność gospodarczą następuje po ustaniu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Osoba o statusie pracownika po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, w dalszym ciągu (maksymalnie przez okres 3 lat) ma zapewnione ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jest ono finansowane z budżetu państwa, a okres jego pobierania w przyszłości będzie traktowany jako okres składkowy, do którego przy ustalaniu prawa do emerytury stosuje się przelicznik 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok ubezpieczenia.

Ta zasada nie ma zastosowania do osób, które przed urodzeniem dziecka prowadziły działalność gospodarczą. Osoby te, aby w dalszym ciągu należeć go grona osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, muszą same za siebie opłacać składki. Jeżeli tego nie zrobią, wówczas zgodnie z ustawą, okres sprawowania opieki nad dzieckiem, co prawda zostanie zaliczony do ustalania emerytury lub renty, ale jako okres nieskładkowy, do którego stosuje się przelicznik 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich trudno dla takiego zróżnicowania znaleźć uzasadnienie, zważywszy że poprzednio obowiązująca do 31 grudnia 1998 r. ustawa z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent okresy urlopu wychowawczego i okresy niewykonywania pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 4 lat traktowała jako okresy nieskładkowe.
W związku z tym rzecznik zwrócił się do wicepremiera Izabeli Jarugi-Nowackiej o przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie.
 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA