Spadkobierca jako następca prawny ma prawo dokonać rozliczenia VAT za okres, w którym podatnik prowadził jeszcze działalność gospodarczą. Ma też prawo do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego, a nawet do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
W odpowiedzi na pytanie podatniczki, która przejęła firmę męża po jego śmierci,
organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli spadkodawcy przysługiwałyby prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców, pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności, na ich rachunek.
Zdaniem organu podatkowego, jeżeli podatniczka jest następcą prawnym męża, będzie miała
prawo rozliczenia podatku za okres, w którym
podatnik prowadził jeszcze działalność gospodarczą. Przy czym złożona deklaracja powinna odzwierciedlać wszystkie faktycznie dokonane w tym okresie czynności mające wpływ na rozliczenie podatku od towarów i usług. Postępowanie takie uprawnia również następcę prawnego do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego, czy nawet do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeżeli taki zwrot wynikałby ze złożonej deklaracji
VAT-7.