| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rośnie szara strefa w budownictwie

Rośnie szara strefa w budownictwie

Rośnie szara strefa w budownictwie, twierdzą przedstawiciele branży. Producentom i dystrybutorom materiałów budowlanych opłaca się sprzedawać bez faktury nawet o 40 proc. taniej.

W szarej strefie budowlanej pracuje nawet ponad 20 proc. osób, a czwarta część robót wykonywanych jest nielegalnie, wynika z szacunków przestawionych przez prof. Zofię Bolkowską. Jak twierdzi Jerzy Szczygielski, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa opłacalność działania w szarej strefie wzrosła o 15 proc. z chwilą wprowadzenia w maju br. 22 proc. VAT na materiały budowlane, ryzyko natomiast pozostało takie samo jak przy obowiązującym wcześniej 7 proc. VAT. Spadek oficjalnych obrotów i sprzedaży materiałów budowlanych jest wyraźnie zauważalny przez handlowców od października tego roku – twierdzi Jerzy Szczygielski.

– Cena towaru sprzedawanego w szarej strefie może być niższa o 30-40 proc. niż sprzedawanego w sposób oficjalny. Taka oferta jest atrakcyjna dla wielu odbiorców materiałów – dodał.

Eksperci uważają, że fabryki produkujące materiały budowlane w sposób oficjalny, zostaną zmuszone do obniżenia ceny, chcąc utrzymać poziom produkcji. Jednak „zejście” z ceny oznaczać będzie pogorszenie jakości materiałów. Skutki obniżonej jakości będą odczuwalne dopiero za kilka lat, gdy wyjdą podczas eksploatacji. W indywidualnym budownictwie i remontach już teraz staje się niemal regułą kupowanie materiałów i usług „na lewo” – twierdzi Roman Nowicki, prezes Stałego Przedstawicielstwa Kongresu Budownictwa. Z wyliczeń Jerzego Szczygielskiego wynika, że podniesienie podatku spowodowało wzrost ceny budowy średniej wielkości mieszkania o 12 proc. Przy budowie domu, w którym materiały i robocizna kosztowały ok. 250 tys. zł, trzeba by oddać fiskusowi z tytułu VAT ok. 50 tys. zł, jeszcze rok temu było to ok. 14 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »