reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WSA: znak towarowy musi być używany oddzielnie

WSA: znak towarowy musi być używany oddzielnie

Każdy znak towarowy musi być używany oddzielnie. Używanie jednego znaku nie oznacza używania innego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wydawnictwo Presspublica Sp. z o.o. uzyskało ochronę dwóch znaków towarowych słownych: „Dziecko” i „Twoje Dziecko”. Następnie sprzedało prawa do znaków innemu wydawnictwu, Edipresse Polska Sp. z o.o. W związku z tym Urząd Patentowy wpisał tę drugą firmę jako uprawnioną z rejestracji obydwu znaków.Inny wydawca czasopism, spółka Agora S.A. wniosła do UP o stwierdzenie wygaśnięcia prawa do znaku firmie Edipresse z powodu nieużywania go przez właściciela. Agora wykazała, że ma interes prawny w uznaniu prawa firmy Edipresse za wygasłe, jest bowiem od wielu lat wydawcą miesięcznika „Dziecko”. UP oddalił wniosek o wygaszenie prawa do znaku, co Agora zaskarżyła do WSA. Pełnomocnik spółki stanął na stanowisku, że zgłoszenia znaku przez Edipresse dokonano w złej wierze, w celu utrudnienia dostępu do rynku pozostałym przedsiębiorcom. Ponadto spółka ta spornego znaku faktycznie nie używa.

Właściciel prawa do znaku „Dziecko” i „Twoje Dziecko” stwierdził natomiast, że znaku „Dziecko” używa przez wprowadzanie do obrotu czasopisma o tytule „Twoje Dziecko”.

WSA orzekł na korzyść Agory i uchylił zaskarżoną decyzję UP. Sąd musiał odpowiedzieć na pytanie, czym jest rzeczywiste używanie znaku towarowego. Uzasadniając wyrok, sąd stwierdził, że używanie jednego ze znaków nie stanowi używania innego znaku, nawet w przypadku gdy obydwa mają podobne brzmienie. Każdy ze znaków musi być rzeczywiście używany oddzielnie. Ten wyrok jest dla Agory bardzo ważny, gdyż w sprawie znaku towarowego „Dziecko” i „Twoje Dziecko” toczy się obecnie także spór w sądzie gospodarczym, który został zawieszony do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądami administracyjnymi.

Wyrok nie jest prawomocny. Przysługuje od niego kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sygn. akt VI SA /Wa 10/04
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama