RPO. Przepisy dyskryminujące pracowników NFZ
REKLAMA
Zdaniem pracowników funduszu takie wymogi są zbyt rygorystyczne, bo w ustawie nie zostało dokładnie określone, o jaką działalność chodzi. Poza tym ustawa z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w NFZ (Dz.U. nr 45, poz. 391), która obowiązywała do 1 października br., nie przewidywała żadnych ograniczeń odnośnie do dodatkowego zatrudnienia i zarobkowania przez pracowników NFZ.
Zdaniem rzecznika, nowa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadziła rygorystyczne zaostrzenia dotyczące wymogów, jakie muszą spełniać pracownicy funduszu. Mimo jednak wprowadzenia tych regulacji, nie zawiera przepisów przejściowych, które pozwoliłyby pracownikom na dostosowanie swojej sytuacji do nowego prawa. Rzecznik uzasadnia, że osoby dotknięte nową regulacją powinny być poddane takim przepisom przejściowym, które gwarantują niezbędny czas na dokończenie wcześniej rozpoczętych przedsięwzięć.
Z tych przyczyn oraz braku przepisów przejściowych przy wprowadzaniu uregulowań zawartych w art. 112 ust. 2 nowej ustawy zdrowotnej, narusza konstytucyjną zasadę należytego zabezpieczenia tzw. interesów w toku, a więc pozostaje w kolizji z art. 2 konstytucji. Poza tym została naruszona także konstytucyjna zasada sprawiedliwości społecznej, która wymaga, aby różnicowanie poszczególnych ludzi pozostawało w odpowiedniej relacji do sytuacji, w której osoby te się znajdują.
REKLAMA
REKLAMA