REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty jest coraz silniejszy

REKLAMA

Naszą walutę mogły wzmocnić zapowiedzi dotyczące podaży obligacji do końca roku oraz reform związanych z podatkiem VAT. Zaniepokojony jest wicepremier Jerzy Hausner, który twierdzi, że zbyt silny złoty już zaczyna być problemem dla eksporterów i sugeruje potrzebę interwencji NBP na rynku walutowym. Resort finansów zapowiada ograniczenie potrzeb pożyczkowych i zmniejszenie emisji papierów dłużnych w grudniu.
Wczoraj siła złotego mierzona odchyleniem od parytetu osiągnęła poziom 12,50 proc.
W ciągu dnia amerykańska waluta była wyceniana poniżej 3,18 zł, a euro kosztowało w granicach 4,2060–4,21 zł. Po południu dolar kosztował 3,17 zł, a euro 4,2049 zł. Od początku roku złoty wzmocnił się o 19 proc. do dolara i 11 proc. wobec euro. Zdaniem Jerzego Hausnera nadal będzie się umacniał, choć trudno powiedzieć, do jakiego poziomu. Wicepremier dodał, że mocny złoty zaczyna być problemem dla eksporterów, a nie należy zapominać, że to właśnie eksport generuje większość naszego wzrostu gospodarczego. Jerzy Hausner zasugerował, że w przypadku pogorszenia wyników eksportu rząd powinien zwrócić się do NBP o interwencje mające na celu osłabienie naszej waluty. Jednocześnie dodał, że są nikłe szanse na podjęcie przez bank centralny takiej interwencji. Według analityków do końca roku rząd nie będzie zbytnio naciskał na osłabienie naszej waluty. Marek Węgrzanowski z Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej zwraca uwagę, że mocny złoty oznacza korzystną wycenę wartości zadłużenia zagranicznego.

Na rynku długu zmiany były niewielkie, przy niskich obrotach. Wzrosła rentowność pięciolatek. Resort finansów nie miał problemów z uplasowaniem oferty bonów skarbowych. Przy podaży 400 mln zł popyt wyniósł 1,49 mld zł. Średnia rentowność spadła do 6,696 z 6,747 proc. na ostatnim przetargu. W grudniu MF zaoferuje na trzech przetargach bony skarbowe 52-tygodniowe za 1,0-2,4 mld zł oraz 13-tygodniowe za 100 mln zł.

Wczoraj wiceminister finansów Wiesław Szczuka zapowiedział, że duża rezerwa płynnościowa zgromadzona przez resort finansów, większe wpływy z podatków oraz prywatyzacji pozwolą zmniejszyć potrzeby pożyczkowe państwa w grudniu. Podaż na przetargu obligacji dwuletnich będzie mniejsza niż wcześniej zakładano. Na najbliższej, środowej aukcji resort zaoferuje 2-letnie obligacje o wartości 1,6 mld zł, czyli mniej niż pierwotnie zapowiadano, a jednocześnie jest to najniższa podaż tych papierów w całym 2004 roku. Zdaniem dealera Pekao SA Tomasza Zdyba można się spodziewać dużego zainteresowania tymi papierami

Monika Krześniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA