REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Unii Europejskiej. Polska nie poprze patentów

REKLAMA

Rząd Polski oficjalnie zadeklarował, że Polska nie może poprzeć tekstu uzgodnionego 18 maja 2004 r. jako propozycji "dyrektywy w sprawie zdolności patentowej wynalazków realizowanych przy pomocy komputera". Tym samym Rada Unii Europejskiej nie może formalnie przyjąć tego projektu jako jej wspólnego stanowiska.
Bez poparcia Polski, krajom które forsowały projekt w maju, brakuje teraz 16-tu głosów do osiągnięcia większości kwalifikowanej. Nowy system głosowania wszedł w życie z dniem 1-go listopada.

Po szerokich konsultacjach z organizacjami z branży IT i Urzędem Patentowym RP, Rada Ministrów doszła do wniosku że omawiany projekt dyrektywy nie osiąga stawianych mu celów ograniczenia patentowania oprogramowania i metod biznesowych w Europie. Rząd Polski wyjaśnił, że zdecydowanie popiera jednoznaczne regulacje, ale nie dyrektywę w której program komputerowy może być patentowalny.

Komisja Europejska i różne delegacje rządowe niektórych krajów przekonywały iż ten projekt dyrektywy nie pozwoli na patentowanie oprogramowania. Jednakże, na spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji 5-go listopada, absolutnie wszyscy, włączając w to reprezentantów Urzędu Patentowego RP, Sun, Novell, Hewlett-Packard i Microsoft, jak i prawnicy patentowi, potwierdzili iż projekt Rady UE czyni każde oprogramowanie patentowalnym.

W zeszłym tygodniu, stały reprezentant Holandii przy UE zadeklarował, że Rada UE, która jest obecnie pod prezydencją Holenderską, będzie starać się przekazać swoje wspólne stanowisko na temat dyrektywy o patentach na oprogramowanie do Parlamentu Europejskiego w połowie grudnia. Tymczasem teraz Rada UE będzie musiała renegocjować projekt zamiast przyjąć już teraz nieważną zgodę polityczną z 18 maja. Uprzednio formalne przyjęcie stanowiska było opóźniane formalnie ze względu na niedobór tłumaczy.

Jan Macek z FFII w Polsce mówi: "Kraje takie jak Luksemburg, Łotwa, Dania, Włochy które wnosiły o zmiany podobne do poprawek Parlamentu Europejskiego, ale zostały odrzucone przez wówczas Irlandzką prezydencję, teraz będą miały szansę zaproponować swoje poprawki ponownie, z poparciem Polski. To pomoże zbliżyć treść dyrektywy do wersji Parlamentu Europejskiego który przyjął stanowisko wyraźnie zabraniające przyznawania patentów na oprogramowanie i metody biznesowe".

Władysław Majewski, prezes Internet Society Polska, podkreślił ekonomiczne i społeczne implikacje patentów na oprogramowanie: "Wątpliwy kompromis który Rada UE osiągnęła w maju był największym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego, i dla wolności komunikacji. Żądania systemu patentowego i departamentów patenowych niektórych wielkich korporacji nie mogą nigdy przesłonić interesów gospodarki i społeczeństwa w całości".

Zgoda polityczna Rady UE była pod silną krytyką od momentu kiedy została ogłoszona 18 maja. Politycy z przeróżnych części demokratycznego spektrum, małe i średnie przedsiębiorstwa, programiści i ekonomiści apelowali do Rady UE aby renegocjowała swoje stanowisko. Deutsche Bank Research i PriceWaterhouseCoopers wprost ostrzegały o negatywnych konsekwencjach dla europejskich przedsiębiorstw z branży IT, dla innowacyjności, i dla możliwości osiągnięcia przez UE celów przedstawionych w Agendzie Lizbońskiej. 1-go lipca parlament Holenderski uchwalił rezolucję żądającą od swojego rządu zmiany stanowiska Holandii z poparcia na wstrzymanie się od głosu. 21-go października wszystkie cztery grupy polityczne w parlamencie niemieckim wypowiedziały się przeciwko patentom na oprogramowanie i omawianemu projektowi dyrektywy, i przyjęły rezolucje tego żądające.
Źródło: egospodarka.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

REKLAMA

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA