REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Unii Europejskiej. Polska nie poprze patentów

REKLAMA

Rząd Polski oficjalnie zadeklarował, że Polska nie może poprzeć tekstu uzgodnionego 18 maja 2004 r. jako propozycji "dyrektywy w sprawie zdolności patentowej wynalazków realizowanych przy pomocy komputera". Tym samym Rada Unii Europejskiej nie może formalnie przyjąć tego projektu jako jej wspólnego stanowiska.
Bez poparcia Polski, krajom które forsowały projekt w maju, brakuje teraz 16-tu głosów do osiągnięcia większości kwalifikowanej. Nowy system głosowania wszedł w życie z dniem 1-go listopada.

Po szerokich konsultacjach z organizacjami z branży IT i Urzędem Patentowym RP, Rada Ministrów doszła do wniosku że omawiany projekt dyrektywy nie osiąga stawianych mu celów ograniczenia patentowania oprogramowania i metod biznesowych w Europie. Rząd Polski wyjaśnił, że zdecydowanie popiera jednoznaczne regulacje, ale nie dyrektywę w której program komputerowy może być patentowalny.

Komisja Europejska i różne delegacje rządowe niektórych krajów przekonywały iż ten projekt dyrektywy nie pozwoli na patentowanie oprogramowania. Jednakże, na spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji 5-go listopada, absolutnie wszyscy, włączając w to reprezentantów Urzędu Patentowego RP, Sun, Novell, Hewlett-Packard i Microsoft, jak i prawnicy patentowi, potwierdzili iż projekt Rady UE czyni każde oprogramowanie patentowalnym.

W zeszłym tygodniu, stały reprezentant Holandii przy UE zadeklarował, że Rada UE, która jest obecnie pod prezydencją Holenderską, będzie starać się przekazać swoje wspólne stanowisko na temat dyrektywy o patentach na oprogramowanie do Parlamentu Europejskiego w połowie grudnia. Tymczasem teraz Rada UE będzie musiała renegocjować projekt zamiast przyjąć już teraz nieważną zgodę polityczną z 18 maja. Uprzednio formalne przyjęcie stanowiska było opóźniane formalnie ze względu na niedobór tłumaczy.

Jan Macek z FFII w Polsce mówi: "Kraje takie jak Luksemburg, Łotwa, Dania, Włochy które wnosiły o zmiany podobne do poprawek Parlamentu Europejskiego, ale zostały odrzucone przez wówczas Irlandzką prezydencję, teraz będą miały szansę zaproponować swoje poprawki ponownie, z poparciem Polski. To pomoże zbliżyć treść dyrektywy do wersji Parlamentu Europejskiego który przyjął stanowisko wyraźnie zabraniające przyznawania patentów na oprogramowanie i metody biznesowe".

Władysław Majewski, prezes Internet Society Polska, podkreślił ekonomiczne i społeczne implikacje patentów na oprogramowanie: "Wątpliwy kompromis który Rada UE osiągnęła w maju był największym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego, i dla wolności komunikacji. Żądania systemu patentowego i departamentów patenowych niektórych wielkich korporacji nie mogą nigdy przesłonić interesów gospodarki i społeczeństwa w całości".

Zgoda polityczna Rady UE była pod silną krytyką od momentu kiedy została ogłoszona 18 maja. Politycy z przeróżnych części demokratycznego spektrum, małe i średnie przedsiębiorstwa, programiści i ekonomiści apelowali do Rady UE aby renegocjowała swoje stanowisko. Deutsche Bank Research i PriceWaterhouseCoopers wprost ostrzegały o negatywnych konsekwencjach dla europejskich przedsiębiorstw z branży IT, dla innowacyjności, i dla możliwości osiągnięcia przez UE celów przedstawionych w Agendzie Lizbońskiej. 1-go lipca parlament Holenderski uchwalił rezolucję żądającą od swojego rządu zmiany stanowiska Holandii z poparcia na wstrzymanie się od głosu. 21-go października wszystkie cztery grupy polityczne w parlamencie niemieckim wypowiedziały się przeciwko patentom na oprogramowanie i omawianemu projektowi dyrektywy, i przyjęły rezolucje tego żądające.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: egospodarka.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA