REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm głosuje: czy przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ZUS?

REKLAMA

Dzisiaj posłowie rozstrzygną m.in., czy właściciele małych firm zapłacą wyższe składki na ZUS, ile będą mogli dorobić emeryci, o ile zmniejszane będą renty, a także o wysokości zasiłku chorobowego. W Sejmie mają odbyć się głosowania trzech projektów ustaw przewidujących te zmiany.
Chodzi o nowelizację trzech ustaw, które wchodzą w skład planu porządkowania wydatków publicznych. Regulują o­ne wypłatę zasiłków chorobowych, sposób wypłaty emerytur i rent z ZUS oraz ZUS-owski system ubezpieczeń. Dwa pierwsze projekty (patrz ramka) nie wzbudzają wśród posłów większych kontrowersji (oprócz klubów koalicji popiera je też część klubów opozycji) i prawdopodobnie zastaną przez Sejm przyjęte.

Najwięcej zastrzeżeń wzbudza trzeci z nich, który zakłada podwyżkę składek na ZUS dla samozatrudnionych. Oprócz projektu rządowego, zakładającego podzielenie przedsiębiorców na 9 grup i uzależnienie opłacanych przez nich składek (mieliby je opłacać od podstawy wynoszącej między 60 proc. a 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia) od dochodowości ich firm, wersje podwyżek łagodzące pomysł rządu zgłosiły 4 ugrupowania lewicowe – UP, SDPL, PLD i SLD. Dodatkowo odrzucenia go w całości domaga się PO przy wsparciu środowisk reprezentujących przedsiębiorców.

Proponowane zmiany w zasiłkach chorobowych oraz emeryturach i rentach
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa zakłada m.in.:
• likwidację możliwości przedłużania 6-miesięcznego okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące,
• ograniczenie do 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, który wiąże się z wypadkiem w drodze do/z pracy,
• ograniczenie wysokości tego zasiłku przysługującego po 90 dniach choroby – ze 100 proc. podstawy wymiaru do 80 proc. tej wartości.

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS przewiduje:
• wprowadzenie nowych zasad łączenia zarobkowania oraz pobierania emerytur i rent,
• obniżanie wybranych rent, gdy osoba je pobierająca przekracza określoną kwotę dochodu,
• przyznawanie rent tylko na nie dłużej niż 5 lat.

Komisja sejmowa zajmująca się tymi projektami nie doszła na ostatnim posiedzeniu do porozumienia – wszystkie ugrupowania podtrzymały swoją wersję podwyżek, co spowodowało, że żadna z nich nie uzyskała poparcia większości posłów. Sejm będzie więc głosować każdą wersję podwyżek osobno. Taka sytuacja pozostawia sprawę podwyżek otwartą, gdyż jeśli nie dojdzie do porozumienia ugrupowań lewicowych, cały projekt może przepaść. Z drugiej strony zgadzają się o­ne na to, aby podnieść obciążenia pracodawców, co może rokować, że znajdą rozwiązanie kompromisowe.



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA