REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm głosuje: czy przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ZUS?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Dzisiaj posłowie rozstrzygną m.in., czy właściciele małych firm zapłacą wyższe składki na ZUS, ile będą mogli dorobić emeryci, o ile zmniejszane będą renty, a także o wysokości zasiłku chorobowego. W Sejmie mają odbyć się głosowania trzech projektów ustaw przewidujących te zmiany.
Chodzi o nowelizację trzech ustaw, które wchodzą w skład planu porządkowania wydatków publicznych. Regulują o­ne wypłatę zasiłków chorobowych, sposób wypłaty emerytur i rent z ZUS oraz ZUS-owski system ubezpieczeń. Dwa pierwsze projekty (patrz ramka) nie wzbudzają wśród posłów większych kontrowersji (oprócz klubów koalicji popiera je też część klubów opozycji) i prawdopodobnie zastaną przez Sejm przyjęte.

Najwięcej zastrzeżeń wzbudza trzeci z nich, który zakłada podwyżkę składek na ZUS dla samozatrudnionych. Oprócz projektu rządowego, zakładającego podzielenie przedsiębiorców na 9 grup i uzależnienie opłacanych przez nich składek (mieliby je opłacać od podstawy wynoszącej między 60 proc. a 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia) od dochodowości ich firm, wersje podwyżek łagodzące pomysł rządu zgłosiły 4 ugrupowania lewicowe – UP, SDPL, PLD i SLD. Dodatkowo odrzucenia go w całości domaga się PO przy wsparciu środowisk reprezentujących przedsiębiorców.

Proponowane zmiany w zasiłkach chorobowych oraz emeryturach i rentach
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa zakłada m.in.:
• likwidację możliwości przedłużania 6-miesięcznego okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące,
• ograniczenie do 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, który wiąże się z wypadkiem w drodze do/z pracy,
• ograniczenie wysokości tego zasiłku przysługującego po 90 dniach choroby – ze 100 proc. podstawy wymiaru do 80 proc. tej wartości.

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS przewiduje:
• wprowadzenie nowych zasad łączenia zarobkowania oraz pobierania emerytur i rent,
• obniżanie wybranych rent, gdy osoba je pobierająca przekracza określoną kwotę dochodu,
• przyznawanie rent tylko na nie dłużej niż 5 lat.

Komisja sejmowa zajmująca się tymi projektami nie doszła na ostatnim posiedzeniu do porozumienia – wszystkie ugrupowania podtrzymały swoją wersję podwyżek, co spowodowało, że żadna z nich nie uzyskała poparcia większości posłów. Sejm będzie więc głosować każdą wersję podwyżek osobno. Taka sytuacja pozostawia sprawę podwyżek otwartą, gdyż jeśli nie dojdzie do porozumienia ugrupowań lewicowych, cały projekt może przepaść. Z drugiej strony zgadzają się o­ne na to, aby podnieść obciążenia pracodawców, co może rokować, że znajdą rozwiązanie kompromisowe.



Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA