REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm głosuje: czy przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ZUS?

REKLAMA

Dzisiaj posłowie rozstrzygną m.in., czy właściciele małych firm zapłacą wyższe składki na ZUS, ile będą mogli dorobić emeryci, o ile zmniejszane będą renty, a także o wysokości zasiłku chorobowego. W Sejmie mają odbyć się głosowania trzech projektów ustaw przewidujących te zmiany.
Chodzi o nowelizację trzech ustaw, które wchodzą w skład planu porządkowania wydatków publicznych. Regulują o­ne wypłatę zasiłków chorobowych, sposób wypłaty emerytur i rent z ZUS oraz ZUS-owski system ubezpieczeń. Dwa pierwsze projekty (patrz ramka) nie wzbudzają wśród posłów większych kontrowersji (oprócz klubów koalicji popiera je też część klubów opozycji) i prawdopodobnie zastaną przez Sejm przyjęte.

Najwięcej zastrzeżeń wzbudza trzeci z nich, który zakłada podwyżkę składek na ZUS dla samozatrudnionych. Oprócz projektu rządowego, zakładającego podzielenie przedsiębiorców na 9 grup i uzależnienie opłacanych przez nich składek (mieliby je opłacać od podstawy wynoszącej między 60 proc. a 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia) od dochodowości ich firm, wersje podwyżek łagodzące pomysł rządu zgłosiły 4 ugrupowania lewicowe – UP, SDPL, PLD i SLD. Dodatkowo odrzucenia go w całości domaga się PO przy wsparciu środowisk reprezentujących przedsiębiorców.

Proponowane zmiany w zasiłkach chorobowych oraz emeryturach i rentach
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa zakłada m.in.:
• likwidację możliwości przedłużania 6-miesięcznego okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące,
• ograniczenie do 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, który wiąże się z wypadkiem w drodze do/z pracy,
• ograniczenie wysokości tego zasiłku przysługującego po 90 dniach choroby – ze 100 proc. podstawy wymiaru do 80 proc. tej wartości.

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS przewiduje:
• wprowadzenie nowych zasad łączenia zarobkowania oraz pobierania emerytur i rent,
• obniżanie wybranych rent, gdy osoba je pobierająca przekracza określoną kwotę dochodu,
• przyznawanie rent tylko na nie dłużej niż 5 lat.

Komisja sejmowa zajmująca się tymi projektami nie doszła na ostatnim posiedzeniu do porozumienia – wszystkie ugrupowania podtrzymały swoją wersję podwyżek, co spowodowało, że żadna z nich nie uzyskała poparcia większości posłów. Sejm będzie więc głosować każdą wersję podwyżek osobno. Taka sytuacja pozostawia sprawę podwyżek otwartą, gdyż jeśli nie dojdzie do porozumienia ugrupowań lewicowych, cały projekt może przepaść. Z drugiej strony zgadzają się o­ne na to, aby podnieść obciążenia pracodawców, co może rokować, że znajdą rozwiązanie kompromisowe.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA