Zmiany w zastawie rejestrowym
REKLAMA
Katalog państw, w których siedzibę ma zastawnik (wierzyciel), poszerzono o kraje należące do OECD (30 członków, w tym większość krajów europejskich oraz Kanada, USA, Australia, Nowa Zelandia) oraz zrzeszone w EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein i Islandia).
Proponowane zmiany zniosą ograniczenie stron umowy zastawniczej na złożenie wniosku o wpis zastawu do rejestru do 30 dni. Ten rygor nie sprawdzał się w praktyce. Gospodarzem informacji o ustanowionych zastawach zapisanych w rejestrze byłoby nie, jak dotąd, Ministerstwo Sprawiedliwości, ale wyspecjalizowani dystrybutorzy zewnętrzni, którzy udostępnialiby informacje po cenach komercyjnych, dobierając sobie metody w zależności od własnych możliwości biznesowych.
Dystrybutorzy byliby związani z resortem specjalną umową, odpowiadaliby karnie za zabezpieczenie roszczeń o naprawienie szkody, a ich kapitał zakładowy (akcje lub udziały) nie mógłby być niższy niż 4 mln zł. Dystrybutorzy działaliby pod własną firmą, udzielając autoryzowanych informacji, jednak informacje te nie miałyby wagi tożsamej z dokumentami wydawanymi przez sąd.
REKLAMA
REKLAMA