| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Budżet traci na sprowadzaniu starych aut

Budżet traci na sprowadzaniu starych aut

Sprowadzane do kraju samochody używane obciążone są coraz niższą akcyzą. Jest to wcale efekt zaniżania wartości faktur i importu coraz starszych aut. Do końca tego roku z tego powodu do budżetu może wpłynąć nawet o 1 mld zł mniej.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że średnia kwota podatku akcyzowego przeliczona na jedno używane auto sprowadzone do Polski w ostatnim „przedunijnym” miesiącu wyniosła 3478 zł.Po wejściu do Unii i znieśliśmy bariery ograniczające import – przede wszystkim obowiązek przestrzegania normy Euro II – podatek w następnych miesiącach szybko zmniejszał się. W sierpniu przeciętny Kowalski wpłacił do budżetu państwa za sprowadzone auto zaledwie 765 zł.Oznacza to, że kupujemy za granicą coraz starsze auta, których wiek przekracza kilkanaście, nierzadko 20 lat.
Budżet państwa traci na imporcie pojazdów z racji pobierania zaniżonej akcyzy ogromne kwoty. W skali jednego miesiąca sięgają one 200 mln zł. Jeśli różnicę pomiędzy średnią akcyzą w wysokości 2366 zł płaconą za auto sprowadzone w lipcu roku 2002 (nie obowiązywała wówczas norma Euro II i można było sprowadzać auta starsze niż 10-letnie, a więc warunki były podobne do dzisiejszych) a średnią akcyzą płaconą w sierpniu tego roku pomnożymy przez liczbę sprowadzonych w omawianym miesiącu aut, otrzymamy kwotę 205 mln zł. Gdyby tempo importu utrzymało się do końca 2004 roku, budżet państwa z tego tytułu może stracić ok. 1 mld zł.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK