reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dokładna informacja na produkcie: znakowania obuwia

Dokładna informacja na produkcie: znakowania obuwia

Konsument musi wiedzieć, z jakich materiałów wykonane są buty, które kupuje. Oznaczenie obuwia nie może wprowadzać w błąd, farbować ciała czy uszkadzać ubrania.

Od dziś, 16 listopada, obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 października 2004 r. w sprawie dodatkowych wymagań dotyczących znakowania obuwia przeznaczonego do sprzedaży konsumentom (Dz.U. nr 240, poz. 2409).Ogólne wymogi dotyczące bezpieczeństwa towarów reguluje ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz.U. nr 229, poz. 2275). Stanowi o­na jednak, że Rada Ministrów ma prawo uregulować w drodze rozporządzenia dodatkowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa lub znakowania określonych produktów. Z tego uprawnienia skorzystano właśnie w kwestii znakowania obuwia.Oznakowanie ma określać, z jakiego materiału wykonano poszczególne części obuwia – wierzch, spód i podszewkę z wyściółką. Takie oznaczenia wykonywane są przede wszystkim w formie stempli, wytłoczeń, druków, wszywek, naszywek, naklejek lub tasiemek, które są trwale przymocowane do butów.

Oznakowanie powinno być umieszczone co najmniej na jednym bucie z pary – musi być trwałe i łatwo dostępne. Nie może wprowadzać konsumenta w błąd, a także powinno być odpowiedniej wielkości – napisy muszą być możliwe do odczytania.

Wszelkie oznaczenia słowne należy sporządzić w języku polskim. Oznakowanie obuwia nie może brudzić i uszkadzać zarówno samych butów, jak i stykających się z nimi części ciała (np. obcierać nogi) czy rzeczy (np. brudzić spodni).

Rozporządzenia nie stosuje się do obuwia używanego, ochronnego, zawierającego azbest i będącego zabawką.


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama