| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ETS o zwolnieniach dla usług w ruchu międzynarodowym

ETS o zwolnieniach dla usług w ruchu międzynarodowym

Dostawy towarów oraz usługi przeznaczone dla statków powietrznych używanych do lotów krajowych przez towarzystwa lotnicze obsługujące transport w odpłatnym ruchu międzynarodowym są zwolnione z podatku od wartości dodanej - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W Dzienniku Urzędowym UE C 273 z 6 listopada 2004 r. opublikowano sentencję wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie C-382/02 dotyczącej interpretacji przepisów art. 15 Szóstej Dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku.ETS uznał, że artykuł 15 ust. 6, 7 i 9 Dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że określone w tych przepisach dostawy towarów oraz usługi przeznaczone dla statków powietrznych używanych do lotów krajowych przez towarzystwa lotnicze obsługujące transport głównie w odpłatnym ruchu międzynarodowym są zwolnione z podatku od wartości dodanej. Zwolnienia te dotyczą zgodnie z przepisami Szóstej Dyrektywy dostawy, modyfikacji, naprawy, konserwacji, czarteru oraz wynajmu jednostek latających używanych przez linie lotnicze, głównie na liniach międzynarodowych w celach komercyjnych oraz dostawy, wynajmu oraz konserwacji sprzętu będącego ich częścią lub na ich potrzeby używanego, a także dostawy towarów służących zaopatrzeniu tych jednostek latających. Orzeczenie ETS odnosi się też do świadczenia usług innych od wspomnianych, na bezpośrednie potrzeby jednostek latających lub ich ładunków.Trzeba tu przypomnieć, że zwolnienie to jest zwolnieniem z tzw. prawem do odliczenia, czyli przewiduje skutki analogiczne do naszej 0-proc. stawki VAT.


Trybunał uznał jednocześnie, że ocena zakresu działalności międzynarodowej i krajowej towarzystw lotniczych należy do sądów krajowych. W ramach tej oceny, sądy mogą uwzględnić wszystkie czynniki, które wskazują na relatywne znaczenie danego rodzaju transportu, przede wszystkim obrót.Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »