REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy księgowy rozliczy PIT?

REKLAMA

Sejm zdecyduje dziś, czy księgowi z certyfikatem uprawniającym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą mogli wypełniać PIT-y i doradzać w tym zakresie osobom fizycznym.
Rządowy projekt ustawy przewiduje, że osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe będą mogły sporządzać, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznania i deklaracje podatkowe oraz udzielać im pomocy w tym zakresie.

Z kolei księgowi z certyfikatem Ministerstwa Finansów, mający uprawnienia do usługowego (na rzecz innych firm) prowadzenia ksiąg rachunkowych, twierdzą, że już dawno powinni mieć taką możliwość. Ich zdaniem klienci wręcz oczekują pełnej obsługi od biura rachunkowego.
Doradcy podatkowi, podobnie jak adwokaci i radcy prawni, to grupy zawodowe, które mają poważnie ograniczoną możliwość wykonywania innych czynności poza tymi, które wpisane są w istotę ich zawodu. Ogranicza ich także zakaz reklamy. W przypadku osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg tych zakazów brak. Doradcy podatkowi obawiają się zatem nierównej konkurencji.

Argumentem doradców jest też to, że nie można ich przesłuchać jako świadków (można ten zakaz uchylić przez sąd lub prokuraturę). Ważne jest jednak, że urząd skarbowy sam tego uczynić nie może. Natomiast osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg będą musiały na żądanie urzędu skarbowego zeznawać o faktach przekazanych im przez klientów, a to oznacza brak bezpieczeństwa dla klienta. Ponadto, aby być doradcą, nie można jednocześnie być np. pracownikiem fiskusa. W przypadku osób z certyfikatem księgowego nie ma takiego zakazu.
Z kolei księgowi zarzucają doradcom, że mogą o­ni „awansem” prowadzić księgi rachunkowe. Ich zdaniem, księgi rachunkowe to nie tylko podatki, to także konieczność posiadania dużej wiedzy praktycznej, by móc stworzyć odpowiednią politykę rachunkowości i rzetelnie przedstawić obraz sytuacji finansowej firmy. W przypadku rachunkowości ma zastosowanie zasada wyższości treści ekonomicznej nad przepisami prawa i trzeba umieć oderwać się od przepisów podatkowych. Tymczasem według księgowych, stosunkowo często się zdarza, że doradcy prowadzą księgi, ignorując fakt istnienia rozbieżności między przepisami podatkowymi i bilansowymi. Padają też zarzuty, że egzamin uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych w większym stopniu weryfikuje wiedzę o podatkach niż egzamin „na doradcę” wiedzę o rachunkowości.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA