PFRON wyjaśnia: pracodawca może nie otrzymać dofinansowania
REKLAMA
Jeżeli osoba ta wykonuje pracę łącznie w pełnym (lub poniżej) wymiarze czasu pracy, każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie w pełnej wysokości, w zależności od tego, na jaką część etatu ją zatrudnia.
W przypadku gdy czas pracy osoby niepełnosprawnej przekracza pełen etat, dofinansowanie przysługuje przede wszystkim pracodawcy, który zatrudnił ją pierwszy. Natomiast pracodawca, który przyjął taką osobę do pracy jako drugi (lub trzeci), może nie otrzymać dofinansowania albo otrzymać je w wysokości niższej od wyliczonej.
Jeżeli np. pracodawca A zatrudnił osobę niepełnosprawną 1 stycznia 2004 r. w wymiarze 0,75 etatu, a u pracodawcy B rozpoczęła ona pracę 1 lutego 2004 r. w wymiarze 0,5 etatu, to dofinansowanie za luty pracodawca A otrzyma za 0,75 etatu, natomiast B nie za 0,5, lecz za 0,25 etatu. Gdyby A zatrudnił osobę niepełnosprawną na pełen etat, a B na pół etatu, to całość dofinansowania wynagrodzenia przypadającą na tę osobę otrzymałby pracodawca A.
Informację o wysokości dofinansowania pracodawca otrzymuje w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. Fundusz, na podstawie informacji przekazanych przez tego i innych pracodawców, ustala, czy dany pracownik nie pracuje także w innej firmie, i oblicza kwotę należnego dofinansowania. Jeżeli będzie ona inna niż wykazana przez wnioskodawcę, to otrzyma on informację o kwocie ustalonej przez fundusz wraz z instrukcją, jak powinien obliczyć tę kwotę, w przypadku gdy dana osoba pracuje nie tylko u niego.
Pracodawca, który nie potwierdzi podanej przez fundusz kwoty, musi złożyć w tej sprawie wyjaśnienie. Wówczas PFRON ustali ją ponownie. Jeżeli sporna kwota nie zostanie uzgodniona do końca miesiąca następującego po miesiącu złożenia wniosku, fundusz wyda decyzję o odmowie wypłaty dofinansowania.
REKLAMA
REKLAMA