REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON wyjaśnia: pracodawca może nie otrzymać dofinansowania

REKLAMA

Pracodawca, który jako drugi zatrudni osobę niepełnosprawną, może nie otrzymać dofinansowania jej wynagrodzenia - wynika z wyjaśnień Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wysokość miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika zatrudnionego przez kilku pracodawców nie może przekraczać kwoty przeznaczonej na dofinansowanie dla osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy (art. 26b ust. 3 ustawy rehabilitacyjnej).

Jeżeli osoba ta wykonuje pracę łącznie w pełnym (lub poniżej) wymiarze czasu pracy, każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie w pełnej wysokości, w zależności od tego, na jaką część etatu ją zatrudnia.

W przypadku gdy czas pracy osoby niepełnosprawnej przekracza pełen etat, dofinansowanie przysługuje przede wszystkim pracodawcy, który zatrudnił ją pierwszy. Natomiast pracodawca, który przyjął taką osobę do pracy jako drugi (lub trzeci), może nie otrzymać dofinansowania albo otrzymać je w wysokości niższej od wyliczonej.

Jeżeli np. pracodawca A zatrudnił osobę niepełnosprawną 1 stycznia 2004 r. w wymiarze 0,75 etatu, a u pracodawcy B rozpoczęła ona pracę 1 lutego 2004 r. w wymiarze 0,5 etatu, to dofinansowanie za luty pracodawca A otrzyma za 0,75 etatu, natomiast B nie za 0,5, lecz za 0,25 etatu. Gdyby A zatrudnił osobę niepełnosprawną na pełen etat, a B na pół etatu, to całość dofinansowania wynagrodzenia przypadającą na tę osobę otrzymałby pracodawca A.

Informację o wysokości dofinansowania pracodawca otrzymuje w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. Fundusz, na podstawie informacji przekazanych przez tego i innych pracodawców, ustala, czy dany pracownik nie pracuje także w innej firmie, i oblicza kwotę należnego dofinansowania. Jeżeli będzie ona inna niż wykazana przez wnioskodawcę, to otrzyma on informację o kwocie ustalonej przez fundusz wraz z instrukcją, jak powinien obliczyć tę kwotę, w przypadku gdy dana osoba pracuje nie tylko u niego.

Pracodawca, który nie potwierdzi podanej przez fundusz kwoty, musi złożyć w tej sprawie wyjaśnienie. Wówczas PFRON ustali ją ponownie. Jeżeli sporna kwota nie zostanie uzgodniona do końca miesiąca następującego po miesiącu złożenia wniosku, fundusz wyda decyzję o odmowie wypłaty dofinansowania.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA