reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Medyczne abonamenty pracownicze coraz popularniejsze

Medyczne abonamenty pracownicze coraz popularniejsze


Stale rośnie liczba tzw. abonamentów pracowniczych  kupowanych w prywatnych ośrodkach medycznych, a liczba osób objętych taką opieką medyczną zleconą przez pracodawców szacowana jest na ponad 100 tys.Zdaniem przedstawicieli branży medycznej, z roku na rok przybywa klientów wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniając kilka osób, często z rodziny, wykupują im podstawowy abonament. Jedna z firm medycznych oszacowała, że w 2003 roku wartość prywatnych usług medycznych dla firm wynosiła 40 mln zł.Do końca 2003 roku usługi medyczne realizowane na podstawie pakietów pracowniczych, opłacanych przez pracodawcę nie podlegały opodatkowaniu podatkiem PIT i były zwolnione ze składek ZUS, a dla zakładu pracy stanowiły koszt uzyskania przychodu. O


d stycznia 2004 roku wszystkie te udogodnienia przestały obowiązywać, co oznacza, że pracodawca nie może wliczyć ich w koszty, a więc ich wartość wliczana jest do podstawy opodatkowania podatkiem od osób prawnych CIT.


Z kolei pracownik korzystający z pakietu zapłaci od jego wartości składkę ZUS i zaliczkę na PIT.O wzrastającej, a nie jak przewidywano malejącej atrakcyjności tego bonusa przesądziły inne czynniki – pogarszające się warunki leczenia w państwowej służbie zdrowia, stałe koszty obsługi, a nawet obniżenie kosztów działalności przedsiębiorstwa, które wynikały z utrzymywania zakładowej przychodni czy gabinetu.Jednostkowy koszt finansowanej przez zakład pracy grupowej opieki medycznej jest 30–50 proc. niższy niż gdyby każdy pracownik płacił za tę usługę indywidualnie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama