GUS. Wynagrodzenia wyższe tylko o 1,7 proc.
REKLAMA
W pierwszym kwartale tego roku siła nabywcza wynagrodzeń wypłacanych w przedsiębiorstwach wzrosła o 3,8 proc., ale w drugim kwartale już tylko o 1,6 proc., a w kwartale trzecim spadła o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku przeciętna płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 2402 zł. Była o 4,7 proc. wyższa niż przed rokiem.
Srednio o 8,8 proc., podniesiono zarobki w górnictwie i kopalnictwie oraz w firmach wytwarzających i zaopatrujących odbiorców w energię elektryczną gaz i wodę (wzrost płac o 5,4 proc.). Natomiast w przemyśle przetwórczym, w którym duża część produkcji trafia na eksport, w pierwszych trzech kwartałach tego roku wynagrodzenia wzrosły o 5,1 proc., a w budownictwie o 4,9 proc. Najmniej podniesione zostały płace w hotelach i restauracjach – tylko o 1,4 proc.
Siła nabywcza emerytur i rent wypłacanych przez ZUS w pierwszych trzech kwartałach tego roku wzrosła ona o 1 proc., a w tym samym okresie roku ubiegłego o 4,2 proc. Równocześnie siła nabywcza przeciętnej emerytury i renty rolników indywidualnych zmniejszyła się w pierwszych trzech kwartałach tego roku o 0,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (przed rokiem wzrosła odpowiednio o 2,9 proc.).
REKLAMA
REKLAMA