REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnioski z wizyty Misji MFW: Potrzebne kolejne reformy

REKLAMA

Od 14 do 20 października z wizytą w Polsce przebywała Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Przedstawiciele MFW zaakcentowali potrzebę konsekwentnej kontynuacji reform fiskalnych. Zwrócili również uwagę na problem niewłaściwie adresowanych transferów socjalnych oraz na brak reformy ochrony zdrowia, która uwzględniałaby potrzeby starzejącego się społeczeństwa.
 
W opinii Misji MF na sukces Polski w ostatnim półroczu złożyły się ważne wydarzenia i procesy, jakie miały miejsce w ostatnich latach. I to nie tylko wejście do Unii Europejskiej. Istotne znaczenie dla widocznej poprawy sytuacji ekonomicznej Polski miała również poprawa konkurencyjności w naszej gospodarce oraz głęboka restrukturyzacja sektora prywatnego.

Wśród zjawisk ujemnych MFW wskazuje przede wszystkim na wysoką stopę bezrobocia i wysoki deficyt fiskalny, wymuszający wzrost długu publicznego.

- W pierwszej połowie 2004 r. zaobserwowaliśmy niezwykle wysoki wskaźnik wzrostu i uważamy, że na przełomie roku 2004 i w roku 2005 utrzyma się o­na na poziomie około 5 procent, lub nawet wyższym - powiedziała Susan Schadler, szefowa Misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Misja MFW ze szczególną uwagą przyglądała się czynnikom makroekonomicznym, zarówno w polityce fiskalnej, jak i pieniężnej. Sformułowane w wyniku tych obserwacji propozycje zostały przedłożone rządowi Polski. W obszarze polityki fiskalnej MFW proponuje konsekwentną kontynuację reform fiskalnych.

Misja MFW wysoko oceniła Plan Hausnera.
- Widzimy w nim zapoczątkowanie wprowadzania reform fiskalnych, co w efekcie doprowadzi do poszerzenia bazy podatkowej, wyeliminuje niepotrzebne wydatki publiczne i stworzy realne bodźcie dla wzrostu zatrudnienia - powiedziała Susan Schadler . Dodała jednak, że od momentu zakończenia procesu reform fiskalnych dzieli nasz kraj jeszcze długa droga. Zwróciła uwagę na występujący nadal problem niewłaściwie adresowanych transferów socjalnych oraz na brak reformy ochrony zdrowia, która uwzględniałaby potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

Ogromny klin podatkowy stanowi hamulec w tworzeniu nowych miejsc pracy. Misja MFW zaakcentowała również konieczność konsekwentnie prowadzonych inwestycji mających na celu poprawę infrastruktury w Polsce.

W obszarze polityki pieniężnej Misja MFW uznała iż wyzwanie , jakim było kilka niespodziewanych szoków podażowych, okazało się większe niż jej członkowie przewidywali 6 miesięcy temu. Podwyżki stóp procentowych aż o 125 pkt. bazowych, jakie miały miejsce od czerwca - w opinii MFW - wskazują na determinacje RPP w sprawie obniżenia inflacji do założonego celu. Wpływ, jaki mają podwyżki stóp procentowych, nadal utrzymująca się wysoka stopa bezrobocia oraz niedawna aprecjacja złotówki pozwalają mieć nadzieję, że uda się zachować pod kontrolą presje płacowe i inflacja powróci do zakładanego poziomu.

Misja MFW oceniając sytuację na rynku pracy podkreśliła konieczność przeprowadzenia niezbędnych reform na tym rynku.

- Perspektywy dla Polski w zakresie obniżenia bezrobocia są dobre. Uważamy jednak, że rząd w trybie pilnym powinien wprowadzić reformy zwiększające elastyczność zatrudnienia, zwiększyć bodźce do pracy a także zwiększyć mobilność siły roboczej na terenie kraju oraz zwęzić klin podatkowy - stwierdziła Susan Schadler.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: egospodarka.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA