REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wnioski z wizyty Misji MFW: Potrzebne kolejne reformy

REKLAMA

Od 14 do 20 października z wizytą w Polsce przebywała Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Przedstawiciele MFW zaakcentowali potrzebę konsekwentnej kontynuacji reform fiskalnych. Zwrócili również uwagę na problem niewłaściwie adresowanych transferów socjalnych oraz na brak reformy ochrony zdrowia, która uwzględniałaby potrzeby starzejącego się społeczeństwa.
 
W opinii Misji MF na sukces Polski w ostatnim półroczu złożyły się ważne wydarzenia i procesy, jakie miały miejsce w ostatnich latach. I to nie tylko wejście do Unii Europejskiej. Istotne znaczenie dla widocznej poprawy sytuacji ekonomicznej Polski miała również poprawa konkurencyjności w naszej gospodarce oraz głęboka restrukturyzacja sektora prywatnego.

Wśród zjawisk ujemnych MFW wskazuje przede wszystkim na wysoką stopę bezrobocia i wysoki deficyt fiskalny, wymuszający wzrost długu publicznego.

- W pierwszej połowie 2004 r. zaobserwowaliśmy niezwykle wysoki wskaźnik wzrostu i uważamy, że na przełomie roku 2004 i w roku 2005 utrzyma się o­na na poziomie około 5 procent, lub nawet wyższym - powiedziała Susan Schadler, szefowa Misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Misja MFW ze szczególną uwagą przyglądała się czynnikom makroekonomicznym, zarówno w polityce fiskalnej, jak i pieniężnej. Sformułowane w wyniku tych obserwacji propozycje zostały przedłożone rządowi Polski. W obszarze polityki fiskalnej MFW proponuje konsekwentną kontynuację reform fiskalnych.

Misja MFW wysoko oceniła Plan Hausnera.
- Widzimy w nim zapoczątkowanie wprowadzania reform fiskalnych, co w efekcie doprowadzi do poszerzenia bazy podatkowej, wyeliminuje niepotrzebne wydatki publiczne i stworzy realne bodźcie dla wzrostu zatrudnienia - powiedziała Susan Schadler . Dodała jednak, że od momentu zakończenia procesu reform fiskalnych dzieli nasz kraj jeszcze długa droga. Zwróciła uwagę na występujący nadal problem niewłaściwie adresowanych transferów socjalnych oraz na brak reformy ochrony zdrowia, która uwzględniałaby potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

Ogromny klin podatkowy stanowi hamulec w tworzeniu nowych miejsc pracy. Misja MFW zaakcentowała również konieczność konsekwentnie prowadzonych inwestycji mających na celu poprawę infrastruktury w Polsce.

W obszarze polityki pieniężnej Misja MFW uznała iż wyzwanie , jakim było kilka niespodziewanych szoków podażowych, okazało się większe niż jej członkowie przewidywali 6 miesięcy temu. Podwyżki stóp procentowych aż o 125 pkt. bazowych, jakie miały miejsce od czerwca - w opinii MFW - wskazują na determinacje RPP w sprawie obniżenia inflacji do założonego celu. Wpływ, jaki mają podwyżki stóp procentowych, nadal utrzymująca się wysoka stopa bezrobocia oraz niedawna aprecjacja złotówki pozwalają mieć nadzieję, że uda się zachować pod kontrolą presje płacowe i inflacja powróci do zakładanego poziomu.

Misja MFW oceniając sytuację na rynku pracy podkreśliła konieczność przeprowadzenia niezbędnych reform na tym rynku.

- Perspektywy dla Polski w zakresie obniżenia bezrobocia są dobre. Uważamy jednak, że rząd w trybie pilnym powinien wprowadzić reformy zwiększające elastyczność zatrudnienia, zwiększyć bodźce do pracy a także zwiększyć mobilność siły roboczej na terenie kraju oraz zwęzić klin podatkowy - stwierdziła Susan Schadler.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: egospodarka.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA