REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS. Dobre wyniki biur maklerskich

REKLAMA

W I półroczu 2004 r. biura i domy maklerskie  uzyskały znacznie korzystniejszy niż przed rokiem wynik finansowy brutto (221,6 mln zł wobec 61,8 mln zł).
Wskaźnik rentowności obrotu brutto wyniósł 36,5% (16,1% przed rokiem). Liczba rachunków papierów wartościowych oraz rejestrów klientów prowadzonych przez badane podmioty zwiększyła się o 15,9%.

Przychody z całokształtu działalności wszystkich przedsiębiorstw maklerskich wyniosły 607,5 mln zł i były o 57,8% wyższe niż w I półroczu 2003 r. Przychody z działalności maklerskiej ukształtowały się na poziomie 421,4 mln zł (wzrost o 57,7%). Prowizje od operacji papierami wartościowymi na zlecenie wyniosły 195,7 mln zł i wzrosły o 70,2%. Uzyskane prowizje z tytułu przyjmowania zleceń kupna i umarzania jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych wyniosły 40,3 mln zł, tj. wzrosły przeszło trzykrotnie. Przychody z tytułu zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie osiągnęły poziom 88,2 mln zł (wzrost o 31,6%). Przychody finansowe wzrosły o 14,4% - do 57,9 mln zł. Suma przychodów z instrumentów finansowych: przeznaczonych do obrotu, utrzymywanych do terminu zapadalności i dostępnych do sprzedaży wyniosła 98,3 mln zł i stanowiła 16,2% wszystkich przychodów.

Zysk z całokształtu działalności ogółem w wysokości 226,4 mln zł osiągnęło 25 podmiotów. Stratę w łącznej kwocie 4,8 mln zł poniosło 10 podmiotów. W I półroczu 2003 r. 17 podmiotów wypracowało zysk z całokształtu działalności ogółem w wysokości 75,2 mln zł, natomiast stratę w łącznej kwocie 13,4 mln zł poniosło 21 podmiotów.

Wynik działalności maklerskiej dla ogółu przedsiębiorstw maklerskich wyniósł 124,3 mln zł.
Niebankowe domy maklerskie naliczyły podatek dochodowy od osób prawnych  w wysokości 24,6 mln zł, tj. 3 razy więcej niż przed rokiem.

W dniu 30 czerwca 2004 r. biura i domy maklerskie prowadziły 1311,3 tys. rachunków papierów wartościowych klientów (w tym rachunki rynku niepublicznego – rejestry). Wartość zgromadzonych na nich aktywów (56,1 mld zł) była o 91,2% większa niż rok wcześniej (wartość akcji o 82,6%, obligacji - o 110,4%).

Do osób fizycznych należało 81,1% wszystkich rachunków i zgromadzonych na nich było 34,6% łącznej wartości aktywów (36,6% wartości akcji, 30,2% wartości obligacji).

Podmioty zagraniczne posiadały 0,2% liczby rachunków (spadek o 0,1 pkt), a znajdowało się na nich 10,2% wartości wszystkich walorów klientów przedsiębiorstw maklerskich (spadek o 7,2 pkt).

Wszystkie biura i domy maklerskie posiadały na rachunkach własnych instrumenty finansowe wartości 593,6 mln zł (przed rokiem 434,7 mln zł), w tym 55,6% stanowiły instrumenty finansowe przeznaczone do obrotu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA