REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długi rynków wschodzących

REKLAMA

Zadłużenie rządów i firm na rynkach wschodzących już przekroczyło rekordowy poziom z ubiegłego roku.
Wobec niskich zysków, osiąganych z papierów dłużnych w ustabilizowanych gospodarkach, inwestorzy sięgają po oferty kuszące wysokimi zwrotami kapitału, lecz niosące ze sobą spore ryzyko. Chociaż do końca roku pozostały jeszcze ponad dwa miesiące, emisja papierów dłużnych na rynkach wschodzących gospodarek osiągnęła już wartość 331,4 miliarda dolarów, wyprzedzając znacznie zeszłoroczną kwotę 320,2 mld dol. – pisze brytyjski dziennik „Financial Times” powołując się na dane ze specjalistycznej firmy Dealogic.

Wartość tegorocznych emisji jest także wyższa od długów zaciąganych w okresie poprzedzającym eksplozję kryzysów finansowych w Azji i Rosji z 1997 i 1998 r.
Analitycy wskazują wprawdzie, że jakość kredytów na rynkach wschodzących uległa drastycznej poprawie od czasu, gdy Rosja ogłosiła swoją niewypłacalność, jednak w przypadku szczególnie rentownych emisji trzeba mówić o utrzymywaniu się wysokiego ryzyka. Po stronie pozytywów podkreśla się, że w krajach tych nastąpiło wyraźne zmniejszenie deficytów budżetowych oraz deficytów na rachunkach bieżących.

Ale nie można zapominać o zagrożeniu, jakie dla wspomnianych gospodarek niosą rekordowe ceny ropy naftowej oraz jakiekolwiek spowolnienie tempa rozwoju światowej gospodarki. Jonathan Bayliss z amerykańskiego banku JP Morgan uważa np., że największe obawy budzi ryzyko wystąpienia recesji w USA. Wtedy szczególnie byłyby zagrożone kredyty o wysokiej rentowności, mocno uzależnione od cen surowców na światowych rynkach.

Obecnie niskie stopy zwrotu za obligacje i papiery skarbowe w USA, Europie i Japonii skłaniają inwestorów do szukania alternatywnych źródeł zarobków, co równocześnie obniża jednak rentowność na rynku papierów dłużnych wschodzących gospodarek, do których powszechnie zalicza się także Polskę.

Wiceprezes największego banku świata Citigroup William Rhodes wskazywał ostatnio na doskonałe tempo wzrostu gospodarczego na wschodzących rynkach. Według prognoz MFW w 2004 r. wyniesie ono średnio 6,2 proc. PKB. Ale zarazem i on wezwał do ostrożnego podejmowania decyzji przez inwestorów, zwłaszcza w dobie, gdy gospodarka światowa wkracza w fazę gorszej płynności finansowej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA