REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zawrzeć umowę z sobą samym?

Jeśli chcemy upoważnić kontrahenta do zawarcia umowy w naszym imieniu, musi to wprost wynikać z treści pełnomocnictwa.
Jeśli chcemy upoważnić kontrahenta do zawarcia umowy w naszym imieniu, musi to wprost wynikać z treści pełnomocnictwa.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny pozwala na taką sytuację, w której jeden z kontrahentów jest pełnomocnikiem drugiego. Czyli de facto podpisuje umowę sam ze sobą. Muszą być jednak spełnione pewne warunki.

Umowa z samym sobą

Wskazane w tytule określenie jest rzecz jasna pewnym uproszczeniem. Przedmiotem niniejszego artykułu jest sytuacja w której:

REKLAMA

 •  jeden z kontrahentów jest pełnomocnikiem drugiego;
 •  jeden pełnomocnik reprezentuje dwie strony umowy.

Zawsze mamy więc do czynienia z działaniem w cudzym imieniu.

Kodeks cywilny reguluje te kwestię w art. 108, statuując generalny zakaz takich czynności. Przewiduje jednak dwa wyjątki, tj. sytuacje w których:

 • pełnomocnictwo zawiera wyraźne wskazanie w tym kierunku;
 • ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy.

Polecamy: Przeczytaj więcej o pełnomocnictwach

Treść pełnomocnictwa

Jeśli chcemy upoważnić kontrahenta do zawarcia umowy w naszym imieniu, musi to wprost wynikać z treści pełnomocnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Udzielam X pełnomocnictwa do zawarcia z nim, w moim imieniu umowy sprzedaży nieruchomości położonej w ….., z wyłączeniem dyspozycji art. 108 kodeksu cywilnego w zakresie nieważności czynności prawnej”

Należy pamiętać, że pełnomocnictwo musi mieć odpowiednią formę- w podanym przykładzie pełnomocnictwo musi mieć formę aktu notarialnego.

Treść czynności prawnej nie narusza interesów mocodawcy

O ile kwestia wyraźnej treści pełnomocnictwa nie budzi większych wątpliwości- o tyle treść czynności wyłączająca możliwość naruszenia interesów mocodawcy jest już kwestią ocenną- podlegającą rozpoznaniu sądu w przypadkach problematycznych.

Można jednak przyjąć kilka sytuacji, w których czynność, w powyższych okolicznościach będzie skuteczna m.in.:

 • umowa zawierana przez pełnomocnika jest wynikiem umowy przedwstępnej/ zobowiązującej- która dokładnie określiła warunki czynności prawnej i nie zawiera żadnych odstępstw. Można wówczas stwierdzić, że skoro kontrahent zawarł umowę przedwstępną/ zobowiązującą w określonej treści dążyłby do zawarcia umowy przyrzeczonej w tym samym zakresie.
 • umowa dotyczy wyłącznie przysporzenia na rzecz mocodawcy (np. umowa darowizny, czy np. zwolnienia z zobowiązania).

Ryzyko

REKLAMA

Powyższe sytuacje, jakkolwiek dopuszczalne z punktu widzenia przepisów kodeksu cywilnego, obarczone są sporym ryzykiem. W pierwszej kolejności, jeśli umowa jest podpisywana przed notariuszem może on odmówić dokonania czynności (podejrzewając niezgodność takiej transakcji z prawem). Można odwołać się od takiej decyzji natomiast jest to pracochłonne.

Drugim problemem jest możliwość nierzetelnego działania takiego pełnomocnika- który może założyć, że jego interes w danej transakcji jest ważniejszy niż mocodawcy/kontrahenta. Co prawda można podważać działania pełnomocnika, który działa na szkodę mocodawcy (czy przekracza zakres umocowania)- natomiast może to być długotrwałe i kosztowne. 

Polecamy: Pobierz darmowe wzory pełnomocnictw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA