REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zawrzeć umowę z sobą samym?

Jeśli chcemy upoważnić kontrahenta do zawarcia umowy w naszym imieniu, musi to wprost wynikać z treści pełnomocnictwa.
Jeśli chcemy upoważnić kontrahenta do zawarcia umowy w naszym imieniu, musi to wprost wynikać z treści pełnomocnictwa.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny pozwala na taką sytuację, w której jeden z kontrahentów jest pełnomocnikiem drugiego. Czyli de facto podpisuje umowę sam ze sobą. Muszą być jednak spełnione pewne warunki.

Umowa z samym sobą

Wskazane w tytule określenie jest rzecz jasna pewnym uproszczeniem. Przedmiotem niniejszego artykułu jest sytuacja w której:

REKLAMA

  •  jeden z kontrahentów jest pełnomocnikiem drugiego;
  •  jeden pełnomocnik reprezentuje dwie strony umowy.

Zawsze mamy więc do czynienia z działaniem w cudzym imieniu.

Kodeks cywilny reguluje te kwestię w art. 108, statuując generalny zakaz takich czynności. Przewiduje jednak dwa wyjątki, tj. sytuacje w których:

  • pełnomocnictwo zawiera wyraźne wskazanie w tym kierunku;
  • ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy.

Polecamy: Przeczytaj więcej o pełnomocnictwach

Treść pełnomocnictwa

Jeśli chcemy upoważnić kontrahenta do zawarcia umowy w naszym imieniu, musi to wprost wynikać z treści pełnomocnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Udzielam X pełnomocnictwa do zawarcia z nim, w moim imieniu umowy sprzedaży nieruchomości położonej w ….., z wyłączeniem dyspozycji art. 108 kodeksu cywilnego w zakresie nieważności czynności prawnej”

Należy pamiętać, że pełnomocnictwo musi mieć odpowiednią formę- w podanym przykładzie pełnomocnictwo musi mieć formę aktu notarialnego.

Treść czynności prawnej nie narusza interesów mocodawcy

O ile kwestia wyraźnej treści pełnomocnictwa nie budzi większych wątpliwości- o tyle treść czynności wyłączająca możliwość naruszenia interesów mocodawcy jest już kwestią ocenną- podlegającą rozpoznaniu sądu w przypadkach problematycznych.

Można jednak przyjąć kilka sytuacji, w których czynność, w powyższych okolicznościach będzie skuteczna m.in.:

  • umowa zawierana przez pełnomocnika jest wynikiem umowy przedwstępnej/ zobowiązującej- która dokładnie określiła warunki czynności prawnej i nie zawiera żadnych odstępstw. Można wówczas stwierdzić, że skoro kontrahent zawarł umowę przedwstępną/ zobowiązującą w określonej treści dążyłby do zawarcia umowy przyrzeczonej w tym samym zakresie.
  • umowa dotyczy wyłącznie przysporzenia na rzecz mocodawcy (np. umowa darowizny, czy np. zwolnienia z zobowiązania).

Ryzyko

REKLAMA

Powyższe sytuacje, jakkolwiek dopuszczalne z punktu widzenia przepisów kodeksu cywilnego, obarczone są sporym ryzykiem. W pierwszej kolejności, jeśli umowa jest podpisywana przed notariuszem może on odmówić dokonania czynności (podejrzewając niezgodność takiej transakcji z prawem). Można odwołać się od takiej decyzji natomiast jest to pracochłonne.

Drugim problemem jest możliwość nierzetelnego działania takiego pełnomocnika- który może założyć, że jego interes w danej transakcji jest ważniejszy niż mocodawcy/kontrahenta. Co prawda można podważać działania pełnomocnika, który działa na szkodę mocodawcy (czy przekracza zakres umocowania)- natomiast może to być długotrwałe i kosztowne. 

Polecamy: Pobierz darmowe wzory pełnomocnictw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA