REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesunięcie terminu informowania o schematach transgranicznych

Ewa Sławińska

REKLAMA

Od 30 czerwca 2020 r. obowiązuje rozporządzenie przesuwające terminy wykonania obowiązków w zakresie informowania o podatkowych schematach transgranicznych (MDR), terminy informowania o rachunkach raportowanych (CRS) oraz amerykańskich rachunkach raportowanych (FATCA).

Minister Finansów może w drodze rozporządzenia, przedłużać terminy związane z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych lub wymianą informacji podatkowych z innymi państwami, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii w związku z COVID-19 oraz skutki nimi wywołane lub treść ustaleń w tym zakresie podjętych przez Unię Europejską, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju lub państwa uczestniczące w wymianie tych informacji (art. 31y ustawy o COVID-19)

REKLAMA

Korzystając z tego upoważnienia MF wydał rozporządzenie przedłużające terminy związane z wymianą informacji podatkowych oraz przepisy sprowadzające się do przedłużenia obowiązku raportowania w zakresie schematów podatkowych transgranicznych (MDR).

Przepisy rozporządzenia przedłużają terminy wskazane w dziale III rozdziale 11a ustawy – Ordynacja podatkowa, przy czym uwzględnia się treść ustaleń w tym zakresie podjętych przez Unię Europejską. Przedłużone terminy wskazano w tabeli 1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie uwzględniając trwający okres epidemii przedłużone zostały również niektóre terminy związane z przekazywaniem i wymianą informacji o rachunkach raportowanych (CRS) oraz amerykańskich rachunkach raportowanych (FATCA) – zob. tabela 2.

Tabela 1. Przedłużone terminy informowania o schematach podatkowych transgranicznych

Przedłużony termin

Obowiązek informacyjny

Podstawa prawna:

Od dnia 1 stycznia 2021 r.

Rozpoczyna się bieg terminów, o których mowa w art. 86b § 1, 4 i 5, art. 86c § 1 i 2 oraz art. 86d § 2-5 Ordynacji podatkowej w przypadku schematu podatkowego transgranicznego, jeżeli w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.:

1) udostępniono schemat podatkowy transgraniczny, przygotowano go do wdrożenia lub dokonano pierwszej czynności związanej z jego wdrażaniem - w przypadku terminów, o których mowa w art. 86b § 1, 4 i 5 oraz art. 86c § 1 i 2 Ordynacji podatkowej;

2) wspomagający powziął lub powinien był powziąć wątpliwość lub dostrzegł lub powinien był dostrzec, że uzgodnienie w odniesieniu do którego jest wspomagającym, może stanowić lub stanowi schemat podatkowy transgraniczny - w przypadku terminów, o których mowa w art. 86d § 2 i 3, § 4 zdaniu pierwszym oraz § 5 Ordynacji podatkowej;

3) wspomagający udzielił bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób, pomocy, wsparcia lub porad dotyczących opracowania, wprowadzenia do obrotu, organizowania, udostępnienia do wdrożenia lub nadzorowania wdrożenia schematu podatkowego transgranicznego - w przypadku terminu, o którym mowa w art. 86d § 4 zdaniu drugim Ordynacji podatkowej.

§ 5 ust. 1 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. 1162)

Najpóźniej w dniu 31 stycznia 2021 r.

Promotor lub korzystający zlecający wspomagającemu wykonanie czynności pozostających w zakresie jego działania w odniesieniu do schematu podatkowego informują go pisemnie o NSP tego schematu podatkowego, załączając potwierdzenie nadania NSP, jeżeli w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. promotor lub korzystający zlecili wspomagającemu wykonanie czynności pozostających w zakresie jego działania w odniesieniu do schematu podatkowego transgranicznego.

§ 5 ust. 2 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do 31 stycznia 2021 r.

Promotor przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, informację o schemacie podatkowym transgranicznym, jeżeli pierwszej czynności związanej z jego wdrażaniem dokonano w okresie od dnia 26 czerwca 2018 r. do dnia 30 czerwca 2020 r.

§ 3 pkt 1 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 14 lutego 2021 r

Korzystający przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację o schemacie podatkowym transgranicznym w przypadkach, o których mowa w art. 86c § 1 i 2 oraz art. 86j § 2 i 3 Ordynacji podatkowej

§ 3 pkt 2 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 28 lutego 2021 r

Wspomagający:

- przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację o schemacie podatkowym transgranicznym w przypadku, o którym mowa w art. 86d § 4 Ordynacji podatkowej

- jest obowiązany poinformować pisemnie korzystającego lub promotora zlecających mu czynności, że w jego opinii uzgodnienie stanowi schemat podatkowy, o którym należy przekazać informację Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej

§ 3 pkt 3 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 30 kwietnia 2021 r.

W przypadku gdy schemat podatkowy transgraniczny stanowi schemat podatkowy standaryzowany promotor lub wspomagający, którzy przekazali Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację o tym schemacie podatkowym przekazują Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, dane identyfikujące korzystającego, któremu w okresie od dnia 26 czerwca 2018 r. do dnia 30 czerwca 2020 r. udostępnili ten schemat podatkowy, wskazując NSP.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej przekazuje właściwym organom państw członkowskich, w drodze automatycznej wymiany, informacje o schematach podatkowych transgranicznych. Informacje zawierające dane otrzymane do dnia 31 marca 2021 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej przekazuje w terminie do dnia 31 października 2020 r.

§ 3 pkt 4 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 30 kwietnia 2021 r.

W przypadku gdy w okresie od dnia 26 czerwca 2018 r. do dnia 31 marca 2021 r. korzystający dokonywał jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego transgranicznego lub uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową przekazuje do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informację o zastosowaniu schematu podatkowego zawierającą:

1) NSP tego schematu podatkowego;

2) wysokość korzyści podatkowej wynikającej ze schematu podatkowego - jeżeli korzystający uzyskiwał w danym okresie rozliczeniowym taką korzyść.

§ 4 pkt 1 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 30 kwietnia 2021 r.

W przypadku gdy w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. promotor lub wspomagający udostępnili korzystającemu schemat podatkowy transgraniczny będący schematem podatkowym standaryzowanym promotor lub wspomagający przekazują Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację zawierającą dane identyfikujące korzystającego, któremu udostępnił schemat podatkowy standaryzowany, wskazując NSP.

§ 4 pkt 2 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Tabela 2. Przedłużone terminy związane z przekazywaniem i wymianą informacji o rachunkach raportowanych (CRS) oraz amerykańskich rachunkach raportowanych (FATCA)

Do dnia 31 lipca 2020 r.

przedłuża się termin do przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej:

  1. informacji o rachunkach raportowanych za 2019 r.
  2. informacji o rachunkach nieudokumentowanych za 2019 r.
  3. informacji o amerykańskich rachunkach raportowanych za 2019 r. i informacji o niewystępowaniu w stosunku do prowadzonego rachunku finansowego okoliczności skutkujących powstaniem obowiązku przekazania informacji o amerykańskich rachunkach raportowanych za 2019 r.

§ 2 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

PODSTAWA PRAWNA:

 rozporządzenie Ministra Finansów z 30 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów związanych z przekazaniem informacji o schematach podatkowych i wymianą informacji podatkowych z innymi państwami – Dz.U. z 2020 r. poz. 1162

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna „MONITORA księgowego”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

REKLAMA