REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesunięcie terminu informowania o schematach transgranicznych

Ewa Sławińska

REKLAMA

Od 30 czerwca 2020 r. obowiązuje rozporządzenie przesuwające terminy wykonania obowiązków w zakresie informowania o podatkowych schematach transgranicznych (MDR), terminy informowania o rachunkach raportowanych (CRS) oraz amerykańskich rachunkach raportowanych (FATCA).

Minister Finansów może w drodze rozporządzenia, przedłużać terminy związane z przekazywaniem informacji o schematach podatkowych lub wymianą informacji podatkowych z innymi państwami, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii w związku z COVID-19 oraz skutki nimi wywołane lub treść ustaleń w tym zakresie podjętych przez Unię Europejską, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju lub państwa uczestniczące w wymianie tych informacji (art. 31y ustawy o COVID-19)

REKLAMA

Korzystając z tego upoważnienia MF wydał rozporządzenie przedłużające terminy związane z wymianą informacji podatkowych oraz przepisy sprowadzające się do przedłużenia obowiązku raportowania w zakresie schematów podatkowych transgranicznych (MDR).

Przepisy rozporządzenia przedłużają terminy wskazane w dziale III rozdziale 11a ustawy – Ordynacja podatkowa, przy czym uwzględnia się treść ustaleń w tym zakresie podjętych przez Unię Europejską. Przedłużone terminy wskazano w tabeli 1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie uwzględniając trwający okres epidemii przedłużone zostały również niektóre terminy związane z przekazywaniem i wymianą informacji o rachunkach raportowanych (CRS) oraz amerykańskich rachunkach raportowanych (FATCA) – zob. tabela 2.

Tabela 1. Przedłużone terminy informowania o schematach podatkowych transgranicznych

Przedłużony termin

Obowiązek informacyjny

Podstawa prawna:

Od dnia 1 stycznia 2021 r.

Rozpoczyna się bieg terminów, o których mowa w art. 86b § 1, 4 i 5, art. 86c § 1 i 2 oraz art. 86d § 2-5 Ordynacji podatkowej w przypadku schematu podatkowego transgranicznego, jeżeli w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.:

1) udostępniono schemat podatkowy transgraniczny, przygotowano go do wdrożenia lub dokonano pierwszej czynności związanej z jego wdrażaniem - w przypadku terminów, o których mowa w art. 86b § 1, 4 i 5 oraz art. 86c § 1 i 2 Ordynacji podatkowej;

2) wspomagający powziął lub powinien był powziąć wątpliwość lub dostrzegł lub powinien był dostrzec, że uzgodnienie w odniesieniu do którego jest wspomagającym, może stanowić lub stanowi schemat podatkowy transgraniczny - w przypadku terminów, o których mowa w art. 86d § 2 i 3, § 4 zdaniu pierwszym oraz § 5 Ordynacji podatkowej;

3) wspomagający udzielił bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób, pomocy, wsparcia lub porad dotyczących opracowania, wprowadzenia do obrotu, organizowania, udostępnienia do wdrożenia lub nadzorowania wdrożenia schematu podatkowego transgranicznego - w przypadku terminu, o którym mowa w art. 86d § 4 zdaniu drugim Ordynacji podatkowej.

§ 5 ust. 1 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. 1162)

Najpóźniej w dniu 31 stycznia 2021 r.

Promotor lub korzystający zlecający wspomagającemu wykonanie czynności pozostających w zakresie jego działania w odniesieniu do schematu podatkowego informują go pisemnie o NSP tego schematu podatkowego, załączając potwierdzenie nadania NSP, jeżeli w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. promotor lub korzystający zlecili wspomagającemu wykonanie czynności pozostających w zakresie jego działania w odniesieniu do schematu podatkowego transgranicznego.

§ 5 ust. 2 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do 31 stycznia 2021 r.

Promotor przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, informację o schemacie podatkowym transgranicznym, jeżeli pierwszej czynności związanej z jego wdrażaniem dokonano w okresie od dnia 26 czerwca 2018 r. do dnia 30 czerwca 2020 r.

§ 3 pkt 1 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 14 lutego 2021 r

Korzystający przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację o schemacie podatkowym transgranicznym w przypadkach, o których mowa w art. 86c § 1 i 2 oraz art. 86j § 2 i 3 Ordynacji podatkowej

§ 3 pkt 2 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 28 lutego 2021 r

Wspomagający:

- przekazuje Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację o schemacie podatkowym transgranicznym w przypadku, o którym mowa w art. 86d § 4 Ordynacji podatkowej

- jest obowiązany poinformować pisemnie korzystającego lub promotora zlecających mu czynności, że w jego opinii uzgodnienie stanowi schemat podatkowy, o którym należy przekazać informację Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej

§ 3 pkt 3 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 30 kwietnia 2021 r.

W przypadku gdy schemat podatkowy transgraniczny stanowi schemat podatkowy standaryzowany promotor lub wspomagający, którzy przekazali Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację o tym schemacie podatkowym przekazują Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, dane identyfikujące korzystającego, któremu w okresie od dnia 26 czerwca 2018 r. do dnia 30 czerwca 2020 r. udostępnili ten schemat podatkowy, wskazując NSP.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej przekazuje właściwym organom państw członkowskich, w drodze automatycznej wymiany, informacje o schematach podatkowych transgranicznych. Informacje zawierające dane otrzymane do dnia 31 marca 2021 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej przekazuje w terminie do dnia 31 października 2020 r.

§ 3 pkt 4 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 30 kwietnia 2021 r.

W przypadku gdy w okresie od dnia 26 czerwca 2018 r. do dnia 31 marca 2021 r. korzystający dokonywał jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego transgranicznego lub uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową przekazuje do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informację o zastosowaniu schematu podatkowego zawierającą:

1) NSP tego schematu podatkowego;

2) wysokość korzyści podatkowej wynikającej ze schematu podatkowego - jeżeli korzystający uzyskiwał w danym okresie rozliczeniowym taką korzyść.

§ 4 pkt 1 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Do dnia 30 kwietnia 2021 r.

W przypadku gdy w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. promotor lub wspomagający udostępnili korzystającemu schemat podatkowy transgraniczny będący schematem podatkowym standaryzowanym promotor lub wspomagający przekazują Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informację zawierającą dane identyfikujące korzystającego, któremu udostępnił schemat podatkowy standaryzowany, wskazując NSP.

§ 4 pkt 2 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

Tabela 2. Przedłużone terminy związane z przekazywaniem i wymianą informacji o rachunkach raportowanych (CRS) oraz amerykańskich rachunkach raportowanych (FATCA)

Do dnia 31 lipca 2020 r.

przedłuża się termin do przekazania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej:

  1. informacji o rachunkach raportowanych za 2019 r.
  2. informacji o rachunkach nieudokumentowanych za 2019 r.
  3. informacji o amerykańskich rachunkach raportowanych za 2019 r. i informacji o niewystępowaniu w stosunku do prowadzonego rachunku finansowego okoliczności skutkujących powstaniem obowiązku przekazania informacji o amerykańskich rachunkach raportowanych za 2019 r.

§ 2 rozporządzenia MF z 30 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1162)

PODSTAWA PRAWNA:

 rozporządzenie Ministra Finansów z 30 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów związanych z przekazaniem informacji o schematach podatkowych i wymianą informacji podatkowych z innymi państwami – Dz.U. z 2020 r. poz. 1162

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna „MONITORA księgowego”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA