REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silna marka kobiety w biznesie

Subskrybuj nas na Youtube
Silna marka kobiety w biznesie
Silna marka kobiety w biznesie

REKLAMA

REKLAMA

O personal brandingu mówi się nie od dziś. Tom Peters, w publikacji na łamach magazynu „The Fast Company” w 1997, jako pierwszy użył sformułowania „The Brand Called You” - Marka Ty, tym samym dając początek nowemu trendowi z pogranicza rozwoju osobistego, marketingu, sprzedaży i public relations.

Marka osobista to nie imię i nazwisko, to nie logo, a personal branding to nie autopromocja. Tak często przytaczana definicja Jeffa Bezosa („Marka osobista jest tym, co ludzie mówią o tobie, kiedy wyjdziesz z pokoju”) jest krótka, wygodna, idzie za nią autorytet twórcy, ale jest też niekompletna. Zwraca uwagę na jeden z fundamentów (wizerunek, postrzeganie osoby przez innych), gdy tymczasem „tworzenie osobistej marki polega na odsłonięciu swojej prawdziwej, wyjątkowej twarzy i zaprezentowaniu jej światu” (Dan Schawbel) – na pracy z samym sobą, z własnym potencjałem, odkrywaniu własnej wyjątkowości, a następnie autentycznym komunikowaniu i prezentowaniu swojej wartości.

REKLAMA

Autentyczność

Jest wielka różnica pomiędzy kreowaniem wizerunku, gdy działamy w opozycji do naszych wartości, a budowaniem marki osobistej. Personal branding to kilkuetapowy proces (ale i narzędzie do osiągania wyznaczonych celów), którego podstawą jest autentyczność. By z odwagą komunikować światu swoją prawdziwą twarz, najpierw trzeba ją poznać, zrozumieć i zaakceptować. Zaakceptować nie tylko to, co w nas dobre, ale to, co czyni nas słabym i wrażliwym, a przede wszystkim – zaakceptować ryzyko i wszystkie konsekwencje aktywności, w tym porażki. Żywym potwierdzeniem własnych teorii jest dr Brené Brown, która opowiada o krytyce i emocjach, jakich doświadczyła po wystąpieniu w ramach konferencji TEDx. Marka budowana w sposób autentyczny jest silna i prawdopodobieństwo, że runie z dnia na dzień – zmniejsza się.

Wartości

Prof. Jacek Santorski wypowiedział kiedyś słowa: „Znajdź swoje zasady, żebyś wiedział, od czego odchodzisz”. Jeśli budowanie marki osobistej to proces autentyczny, w którym –podążając za definicją – postępujemy w zgodzie z samym sobą, to jest niezwykle ważne, by odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co to oznacza dla mnie?”. Określenie czy też odkrycie kluczowych wartości pomoże w podejmowaniu decyzji o dalszych krokach w karierze i życiu w ogóle. Wartości są drogowskazem.

Likability conundrum

REKLAMA

Zdarza się, że sukces w biznesie osiągają nie ci, którzy są kompetentni, a ci, którzy są lubiani. Eksponowanie wiedzy i kompetencji często idzie w parze z postrzeganiem jako osoba niedostępna, zarozumiała. Myślimy, że wciąż powinniśmy udowadniać sobie i innym naszą wartość i potencjał, być najlepszą wersją siebie, co według Billa Burnetta, autora książki „Designing your life”, jest ograniczającym przekonaniem. Perfekcjonizm może ci sprzyjać na początkowych etapach kariery, ale w dłuższej perspektywie będzie sabotował twoje działania – może sprawić, że będziesz obawiał się podejmowania ryzykownych decyzji (co jest kluczową kompetencją lidera), może również powodować stres i brak zaufania w stosunku do innych (S. Helgesen, M. Goldsmith „How women rise”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W procesie budowania marki osobistej uświadamiamy sobie ograniczenia, psychologiczne pułapki – stale podejmujemy działania, zmierzające do lepszego poznania i zrozumienia siebie i mechanizmów podejmowania decyzji. Jesteśmy w stanie ograniczające przekonania wykorzystać jako dźwignię, na naszą korzyść oraz stajemy się odporni na ich oddziaływanie.

Czy łatwo budować silną markę kobiety w biznesie? Nie. Markę osobistą budujemy przez całe życie, to proces ciągły, który zachodzi czy tego chcesz, czy nie chcesz. Jednak możesz mieć wpływ na to, jak twoja marka będzie postrzegana, jakie emocje będzie budzić, możesz zyskać przewagę konkurencyjną, a nawet klientów i oferty współpracy, które będą spływać do ciebie bez wysiłku, niemalże bez twojej ingerencji – w odpowiedzi na pozycjonowanie twojej marki własnej. Decyzja czy pozostawisz sprawy własnemu biegowi, czy zaczniesz świadomie budować na najtrwalszej z możliwych podstawie – twoich wartościach, należy do ciebie.

Artykuł napisała Monika Gawanowska, Personal Branding & Sales Lab, www.monikagawanowska.pl, która będzie jednym z prelegentów podczas konferencji warsztatowej Women4Leadership. Do zobaczenia!

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA