REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silna marka kobiety w biznesie

Subskrybuj nas na Youtube
Silna marka kobiety w biznesie
Silna marka kobiety w biznesie

REKLAMA

REKLAMA

O personal brandingu mówi się nie od dziś. Tom Peters, w publikacji na łamach magazynu „The Fast Company” w 1997, jako pierwszy użył sformułowania „The Brand Called You” - Marka Ty, tym samym dając początek nowemu trendowi z pogranicza rozwoju osobistego, marketingu, sprzedaży i public relations.

Marka osobista to nie imię i nazwisko, to nie logo, a personal branding to nie autopromocja. Tak często przytaczana definicja Jeffa Bezosa („Marka osobista jest tym, co ludzie mówią o tobie, kiedy wyjdziesz z pokoju”) jest krótka, wygodna, idzie za nią autorytet twórcy, ale jest też niekompletna. Zwraca uwagę na jeden z fundamentów (wizerunek, postrzeganie osoby przez innych), gdy tymczasem „tworzenie osobistej marki polega na odsłonięciu swojej prawdziwej, wyjątkowej twarzy i zaprezentowaniu jej światu” (Dan Schawbel) – na pracy z samym sobą, z własnym potencjałem, odkrywaniu własnej wyjątkowości, a następnie autentycznym komunikowaniu i prezentowaniu swojej wartości.

REKLAMA

Autentyczność

Jest wielka różnica pomiędzy kreowaniem wizerunku, gdy działamy w opozycji do naszych wartości, a budowaniem marki osobistej. Personal branding to kilkuetapowy proces (ale i narzędzie do osiągania wyznaczonych celów), którego podstawą jest autentyczność. By z odwagą komunikować światu swoją prawdziwą twarz, najpierw trzeba ją poznać, zrozumieć i zaakceptować. Zaakceptować nie tylko to, co w nas dobre, ale to, co czyni nas słabym i wrażliwym, a przede wszystkim – zaakceptować ryzyko i wszystkie konsekwencje aktywności, w tym porażki. Żywym potwierdzeniem własnych teorii jest dr Brené Brown, która opowiada o krytyce i emocjach, jakich doświadczyła po wystąpieniu w ramach konferencji TEDx. Marka budowana w sposób autentyczny jest silna i prawdopodobieństwo, że runie z dnia na dzień – zmniejsza się.

Wartości

Prof. Jacek Santorski wypowiedział kiedyś słowa: „Znajdź swoje zasady, żebyś wiedział, od czego odchodzisz”. Jeśli budowanie marki osobistej to proces autentyczny, w którym –podążając za definicją – postępujemy w zgodzie z samym sobą, to jest niezwykle ważne, by odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co to oznacza dla mnie?”. Określenie czy też odkrycie kluczowych wartości pomoże w podejmowaniu decyzji o dalszych krokach w karierze i życiu w ogóle. Wartości są drogowskazem.

Likability conundrum

REKLAMA

Zdarza się, że sukces w biznesie osiągają nie ci, którzy są kompetentni, a ci, którzy są lubiani. Eksponowanie wiedzy i kompetencji często idzie w parze z postrzeganiem jako osoba niedostępna, zarozumiała. Myślimy, że wciąż powinniśmy udowadniać sobie i innym naszą wartość i potencjał, być najlepszą wersją siebie, co według Billa Burnetta, autora książki „Designing your life”, jest ograniczającym przekonaniem. Perfekcjonizm może ci sprzyjać na początkowych etapach kariery, ale w dłuższej perspektywie będzie sabotował twoje działania – może sprawić, że będziesz obawiał się podejmowania ryzykownych decyzji (co jest kluczową kompetencją lidera), może również powodować stres i brak zaufania w stosunku do innych (S. Helgesen, M. Goldsmith „How women rise”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W procesie budowania marki osobistej uświadamiamy sobie ograniczenia, psychologiczne pułapki – stale podejmujemy działania, zmierzające do lepszego poznania i zrozumienia siebie i mechanizmów podejmowania decyzji. Jesteśmy w stanie ograniczające przekonania wykorzystać jako dźwignię, na naszą korzyść oraz stajemy się odporni na ich oddziaływanie.

Czy łatwo budować silną markę kobiety w biznesie? Nie. Markę osobistą budujemy przez całe życie, to proces ciągły, który zachodzi czy tego chcesz, czy nie chcesz. Jednak możesz mieć wpływ na to, jak twoja marka będzie postrzegana, jakie emocje będzie budzić, możesz zyskać przewagę konkurencyjną, a nawet klientów i oferty współpracy, które będą spływać do ciebie bez wysiłku, niemalże bez twojej ingerencji – w odpowiedzi na pozycjonowanie twojej marki własnej. Decyzja czy pozostawisz sprawy własnemu biegowi, czy zaczniesz świadomie budować na najtrwalszej z możliwych podstawie – twoich wartościach, należy do ciebie.

Artykuł napisała Monika Gawanowska, Personal Branding & Sales Lab, www.monikagawanowska.pl, która będzie jednym z prelegentów podczas konferencji warsztatowej Women4Leadership. Do zobaczenia!

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA