REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refelksje coacha - o wartości jaką przypisujemy sobie i innym

Olga Rzycka
Coach, trener, psycholog
Jak przypisujemy wartości ludziom?
Jak przypisujemy wartości ludziom?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiałeś się kiedyś jak traktujesz innych ludzi? Czy jest jakiś ogólny wzorzec, czy każdego traktujesz inaczej? Zastanawiałeś się kiedyś jak traktujesz siebie? Codziennie tak samo siebie lubisz, czy może to się zmienia? Zastanawiałeś się kiedyś jak traktują cię inni? Nie? To może czas zacząć!

REKLAMA

Jedną z moich ulubionych koncepcji psychologicznych jest Analiza Transakcyjna. Pamiętam jak, z szeroko otwartymi oczyma, pochłaniałam kolejne książki, by dowiedzieć się więcej. Dzisiaj chcę uchylić przed Tobą rąbek tajemnicy, w nadziei, że także Ciebie zaciekawi. Rzecz będzie o Pozycjach życiowych, czyli o wartościach jakie przypisujemy sobie i innym. Zapraszam!

REKLAMA

Wyobraź sobie noworodka. Jest mały i bezradny. Wymaga stałej opieki. Bez niej nie jest w stanie przeżyć. Bardziej czuje niż myśli. Nie zna słów. Reaguje na podstawie odczuć pochodzących z jego ciała. Pierwszy „wniosek”, jaki nasuwa mu się, gdy zaczyna próbować nadawać sens sobie i światu, w którym żyje to „ja nie jestem ok., nie poradzę sobie bez was, nie jestem taki jak wy, nie jestem taki jaki powinienem być”. Czyni także spostrzeżenie odnośnie swoich rodziców: „Wy jesteście ok., potraficie sobie poradzić.” Z racji swoich małych rozmiarów i bezradności uważa się za istotę podległą dorosłym. Oczywiście bardziej to czuje, niż mówi – ponieważ nie potrafi jeszcze mówić.
Czas płynie. Noworodek przemienia się w niemowlaka. Na podstawie doświadczeń pierwszego roku wie, że „jest nie ok. – a inni są ok.”. Pod koniec drugiego roku może, pod wpływem nowych doświadczeń, to nastawienie potwierdzić, lub zmienić na „ja jestem ok. – wy jesteście nie ok.” lub „ja jestem nie ok – wy jesteście nie ok.” lub „ja jestem ok. – ty jesteś ok.”. Dziecko które ostatecznie zdecydowało się na którąś z ocen swojej sytuacji życiowej, będzie się jej trzymało do końca życia.

Być może korci Cię by zapytać jak to się ma do Ciebie? Ano tak, że każdy z nas był kiedyś takim dzieckiem. Każdy z nas ustalił kiedyś jakie będzie nasze główne nastawienie emocjonalne do siebie i innych ludzi. Do tej podstawowej pozycji życiowej wracamy wielokrotnie w ciągu życia. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Przeczytaj również: Dla kogo coaching?

Ja jestem nieOK - Ty jesteś OK.( - +)

Przypomnij sobie sytuację, kiedy czułeś, że jesteś na łasce innych. Zastanawiałeś się jak uzyskać aprobatę ważnych dla siebie osób. Starałeś się i pragnąłeś uznania swoich zasług. Byłeś pełen oczekiwań, uległości i gotowości do spełniania życzeń innych ludzi. Nieustannie wysilałeś się, by uzyskać aprobatę innych. To właśnie jest pozycja + -.
Będąc w tej pozycji czujesz się bezsilny w kontaktach z innymi. Innych uznajesz za lepszych, mądrzejszych, silniejszych czy zdolniejszych. Spostrzegasz u siebie jedynie negatywne aspekty funkcjonowania, a u innych jedynie pozytywne. Możesz także przypisywać sobie słabości, których nie posiadasz. Myślisz, że jesteś słabszy, niż jesteś w rzeczywistości, że nie osiągniesz wytyczonych przez siebie celów, że nie uda Ci się, że zadania, które przed Tobą stoją przerastają Twoje możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ja jestem nieOK – ty jesteś nieOK (- - ).

Przypomnij sobie sytuację wyjątkowo dla Ciebie trudną. Być może czułeś, że życie nic nie jest warte. Spostrzegałeś jedynie negatywne aspekty swojego funkcjonowania oraz środowiska, w którym przebywałeś. Nie oczekiwałeś niczego od innych ani od siebie samego. Żyłeś z dnia na dzień w beznadziei, rezygnacji. Nie opierałeś się na swoich doświadczeniach, nie wybiegałeś też planami w przyszłość, jedynie trwałeś. Nie angażowałeś się w żadne działania. Zatruwałeś życie sobie i innym. Jest to pozycja - - .

Ja jestem OK- Ty jesteś nieOK (+ -).

Przypomnij sobie sytuację, kiedy, niezależnie od tego, co zrobiłeś, byłeś przekonany, że jesteś ok., a całą winę ponoszą inni. Być może otaczałeś się wtedy ludźmi, którzy Ci schlebiali. Im więcej ludzie Cię chwalili, tym bardziej stawali się w twych oczach godni pogardy, aż w końcu zrezygnowałeś z ich towarzystwa. Oto pozycja + -.
Będąc w tej pozycji czujesz się ofiarą, obiektem prześladowań. Winisz innych za swe cierpienia, porażki. Spostrzegasz ludzi jako gorszych od siebie (bo Cię prześladują). Dążysz do zaspokojenia swoich potrzeb kosztem innych. Spostrzegasz u innych to, co im się nie udaje, ich wady, słabości, ograniczenia - a nie dostrzegasz tego u siebie. Mając iluzoryczne poczucie wszechmocy, możesz stawiać sobie cele czy podejmować zadania przekraczające Twoje możliwości.

Ja jestem OK- Ty jesteś OK (+ +).

Jest to czwarta pozycja życiowa, którą możemy przybrać. W niej cała nadzieja!
Będąc w niej akceptujesz wartość innych ludzi i swoją, czujesz, że warto żyć. Posiadasz realistyczną ocenę możliwości i ograniczeń swoich oraz innych, co pozwala we współpracy z innymi osiągać cele. Potrafisz spostrzec zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty sytuacji, funkcjonowania swego i innych osób, szanujesz siebie i innych. Uważasz, że każdy ma prawo do szczęścia, rozwoju, zdrowia i realizacji siebie samego. Masz poczucie osadzenia w życiu, bycia w kontakcie z samym sobą i z innymi. Żyjesz skupiony na teraźniejszości, ale korzystasz z doświadczeń (zarówno swoich jak i innych). Jednocześnie pamiętasz o przyszłości: marzysz, przewidujesz, planujesz, wyznaczasz sobie cele. 

Polecamy serwis Szkolenia

Większość z nas korzysta z dobrodziejstw (jak i przekleństw) wszystkich wyżej wymienionych pozycji życiowych. Zwykle jednak jedna z nich dominuje, wyznacza sposób myślenia, zachowania i przeżywania. Ujawnia się najwyraźniej w reakcjach na sytuacje, które są dla nas ważne, trudne czy problemowe.
Czy rozpoznałeś, która jest Ci najbliższa? Z której najczęściej korzystasz będąc sam na sam z sobą bądź w relacji z innymi ludźmi? W jakim stopniu chcesz ją zmienić?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA