| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Cytaty i anegdoty dotyczące szkoleń

Cytaty i anegdoty dotyczące szkoleń

Poniżej zbiór cytatów i anegdot związanych ze szkoleniami.

Jeżeli nie potrafimy tego robić, jedynym ratunkiem mogą okazać się dobre koligacje, o czym przekonał się pewien arystokrata rosyjski żyjący za czasów Aleksandra I. Po pijanemu stwierdził on kiedyś publicznie w kasynie, że „ma cara w dupie”. Za taki wybryk na długie lata powinien zamienić pałac na kwaterę, która ulokowana byłaby w najzimniejszej części Syberii. Ale ponieważ miał koligacje na dworze petersburskim, skazano go jedynie na niewielką grzywnę. Oto jakie znaleziono uzasadnienie dla wyroku: „... zostaje skazany na grzywnę za rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości na temat miejsca pobytu Najjaśniejszego Pana".

Zobacz: Czy warto szkolić pracownika?

„Mów tylko o tym, co rozumiesz. O innym milcz!” (Lew Tołstoj). Czasami już lepiej przyznać się do niewiedzy. Tak też zrobiła żona Einsteina. Zapytana o to, czy rozumie teorię względności, odpowiedziała: – Nie. Ale znam mojego męża i wiem, że można mu ufać. Niestosowanie się do tej zasady grozi poważnymi konsekwencjami, a zwłaszcza ujawnieniem naszej ignorancji. Tak też było w przypadku pewnego listonosza, który po raz pierwszy szedł do pracowni Pabla Picassa. Oddał on malarzowi list, rozejrzał się wokół i powiedział:
– Zdolnego ma pan synka... – Dlaczego pan tak myśli? – zapytał Picasso.
– Przecież widzę, tyle tu rysunków.

„Co się w ogóle da powiedzieć, da się powiedzieć jasno. O czym nie potrafi się mówić, o tym należy milczeć” (Ludwik Wittgenstein). A dla jasności mówienia, najlepiej używać przykładów, do czego stosował się Albert Einstein. Poproszony o opisanie radia, odpowiedział: „Widzicie, telegraf jest rodzajem bardzo, bardzo długiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a jego głowa miauczy w Los Angeles. Rozumiecie? I radio działa na tej samej zasadzie: wysyłacie sygnały stąd, a odbierają je tam. Jedyną różnicą jest to, że nie ma kota”.

Powyższych stwierdzeń nie możesz jednak traktować jako praw absolutnych, a jedynie jako drogowskazy. To czy za nimi podążysz, powinno zależeć od sytuacji. W końcu „gdyby ludzie mówili tylko o sprawach, na których się znają – na świecie byłoby bardzo cicho” (Giovanni Guareschi).

Myślisz pewnie: chwileczkę, przecież przez większość tego artykułu było udowadniane, że milczenie jest lepsze od mówienia, a tu nagle taki zwrot stanowiska. Zgoda. Niestety, milczenie samo w sobie jest procesem biernym i nie przynosi żadnych wymiernych korzyści. Co innego, jeżeli jest stosowane w konkretnym celu. Jednym z takich celów może być uniknięcie mówienia rzeczy niewłaściwych. Innym może być wywarcie wrażenia na innych. Jednak najważniejszym powodem, dla którego warto czasami zamilknąć, jest słuchanie. I to właśnie jemu poświęcony zostanie kolejny odcinek tej serii.

Na koniec propozycja ćwiczenia na kreatywność dla uczestników szkolenia, oczywiście z zastosowaniem cytatów. Na początek przygotuj zestaw cytatów i zapisz je na osobnych kartkach. Możesz wybrać zarówno ciekawe i zabawne cytaty, jak i najprostsze, i najbardziej oczywiste. Możesz także stworzyć z nich kontrastujące zestawy. Wybór należy do Ciebie. Przystępując do ćwiczenia, podziel uczestników na kilka zespołów. Optymalna wielkość zespołu to 2-5 osób. Każdy zespół powinien wylosować jeden cytat lub ich zestaw, w zależności od ilości czasu, jaką możesz poświęcić ćwiczeniu. Zadaniem uczestników ćwiczenia jest wymyślenie do każdego cytatu 3–5 różnych interpretacji. Mają na to 5-15 minut. Następnie rezultaty swojej pracy prezentują przed resztą grupy.

Weźmy na przykład użyty w tym tekście cytat Alberta Einsteina „szczęście: praca plus umiejętność trzymania języka za zębami”. Pierwszą interpretacją mogłoby być to, że szczęście możemy czerpać z naszej pracy, pod warunkiem, że nie zrazimy do siebie przełożonych, pokazując im język. Kolejna: pracowanie z wystawionym językiem jest sprzeczne z przepisami BHP, przez co możemy stracić pracę oraz źródło dochodów. Jeszcze inną możliwą interpretacją jest to, że rozmawianie podczas pracy obniża jej efektywność, a tym samym zmniejsza czerpaną z niej satysfakcję i dochody. Takie przykłady można mnożyć uzyskując mniej lub bardziej absurdalne rezultaty. A o to przecież chodzi w kreatywnym myśleniu, gdyż często właśnie dzięki najgłupszym pomysłom znajduje się najbardziej efektywne rozwiązania.

Co Ty zyskujesz poprzez przeprowadzenie takiego ćwiczenia? Przede wszystkim mnóstwo pomysłów na zastosowanie cytatów, które możesz wykorzystać w przyszłości. Ponadto angażujesz uczestników do aktywnego uczestnictwa w szkoleniu oraz osiągasz cel ćwiczenia, jakim jest stymulowanie kreatywnego myślenia. Warto mieć zawsze pod ręką kilka cytatów i korzystać z nich w razie potrzeby. Życzę powodzenia!

Zobacz serwis: ABC szkoleń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK