| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - nieobowiązkowe elementy umowy

Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - nieobowiązkowe elementy umowy

Każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi swoją działalność w oparciu o przepisy prawa (przede wszystkim Kodeksu spółek handlowych) i zawartej w formie aktu notarialnego umowy spółki (aktu założycielskiego w przypadku spółki jednoosobowej). W poprzednim numerze przedstawiliśmy, jakie obowiązkowe elementy powinna zawierać ta umowa. Obok elementów obowiązkowych wspólnicy mogą zawrzeć jednak także inne postanowienia związane z działalnością spółki. Wspólnicy mają swobodę kształtowania umowy spółki w tym zakresie. W publikacji przedstawiamy przykłady najczęściej spotykanych zapisów umownych o charakterze dodatkowym.

Określenie aportu

Wkłady w celu pokrycia udziałów mogą być wnoszone zarówno gotówką, jak i wkładem niepieniężnym, czyli aportem. Wyjątkiem jest pokrycie kapitału zakładowego w spółce, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy. W tym przypadku na kapitał mogą być wnoszone wyłącznie wkłady pieniężne. Gdy wkład pokrywany jest aportem (wkładem niepieniężnym), umowa spółki musi określać szczegółowo: przedmiot wkładu, osobę wspólnika wnoszącego aport, liczbę i wartość nominalnych objętych w zamian udziałów (art. 158 § 1 k.s.h.).

Przykład

W umowie spółki z o.o. zapis o aporcie może być przedstawiony następująco:

Jan Nowak obejmuje 2800 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy, pokrywając je w całości wkładem niepieniężnym w postaci niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Bydgoszczy, gmina Miasto Bydgoszcz, powiat bydgoski, województwo kujawsko-pomorskie, dla której Sąd Rejonowy w Bydgoszczy prowadzi księgę wieczystą Nr BY1B/00110022/1, numer działki 311/11, o powierzchni 0,0121 ha, stanowiącej własność Jana Nowaka, o wartości 140 000 zł.

Szczególne prawa dla wspólników

Wspólnicy mają równe prawa i obowiązki w spółce. Odstępstwa od zasady równego traktowania wspólników mogą polegać na przyznaniu szczególnych uprawnień lub nałożeniu szczególnych obowiązków. Możliwe jest to jednak tylko w umowie spółki (art. 174 k.s.h.). Przyznanie wspólnikom szczególnych korzyści lub nałożenie na nich innych - obok wniesienia wkładów na pokrycie udziałów - obowiązków wobec spółki musi być określone w umowie spółki, pod rygorem bezskuteczności wobec spółki (art. 159 k.s.h.). Szczególna korzyść może dotyczyć np. uprzywilejowania w zakresie zbycia udziału, pierwszeństwa przed innymi wspólnikami objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym czy też uprzywilejowania co do głosu. Z kolei do innych obowiązków może należeć w szczególności: obowiązek wnoszenia powtarzających się świadczeń niepieniężnych, oddanie lokalu do używania przez spółkę, udzielanie spółce pożyczek na określonych warunkach.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - nieobowiązkowe elementy umowy

W artykule omówiono również szczególne obowiązki wspólników i zapisy na wypadek śmierci.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »