| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Delegowanie członka rady nadzorczej w spółce akcyjnej do wykonywania czynności zarządu

Delegowanie członka rady nadzorczej w spółce akcyjnej do wykonywania czynności zarządu

Do kompetencji rady nadzorczej należy między innymi delegowanie swoich członków do czasowego wykonywania czynności członków zarządu. Jakie są tego przesłanki? Na jaki okres można ich oddelegować? - na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Przepisem regulującym daną kwestię jest art. 383 Kodeksu spółek handlowych.

Obecnie można delegować członka rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności członków zarządu wtedy, gdy członkowie zarządu zostali odwołani, złożyli rezygnację albo z innych przyczyn nie mogą sprawować swoich czynności. Chodzi więc z jednej strony o sytuacje  stałej niemożności (odwołanie przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie, rezygnacja) oraz  sytuacje przejściowe (np. zawieszenie w czynnościach członka zarządu).

Wówczas rada nadzorcza może podjąć uchwałę o oddelegowaniu jednego lub kilku swych członków do czasowego wykonywania czynności członków zarządu co należy zgłosić  sądowi rejestrowemu celem wpisania do rejestru przedsiębiorców. Skutkiem tego jest zawieszenie tej osoby od udziału w radzie i jej pracach, a także zawieszenie jej prawa do wynagrodzenia za pełnione pierwotnie funkcje w radzie nadzorczej. Delegowany członek otrzymuje bowiem wynagrodzenie ustalone dla zastępowanego przez niego członka zarządu. Ponadto taką osobę od czasu oddelegowania obowiązuje zakaz działalności konkurencyjnej członka zarządu. Oddelegowany członek rady nadzorczej nie przestaje być jej członkiem, jednakże z uwagi na zawieszenie jego praw z tytułu oddelegowania, przejmuje on obowiązki i prawa przysługujące członkowi zarządu.

Zobacz również serwis: Spółki

Nadto istotny jest tutaj czas na jaki można oddelegować członka rady nadzorczej. I tak ustawodawca postanowił, że oddelegowanie może mieć miejsce na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Przed 15.01.2004r. nie było takiego ograniczenia co rodziło zagrożenie de facto stałego wejścia członka rady nadzorczej do zarządu. Aktualnie członek rady nadzorczej może pełnić funkcję członka zarządu przez ograniczony czas, który nie może być dłuższy niż trzy miesiące. Po tym okresie uprawnienia oddelegowanego wygasają i powraca on do wcześniej wykonywanych przez siebie czynności w radzie nadzorczej.

Wydaje się, że okres trzech miesięcy powinien być wystarczający aby w tym czasie uzupełnić skład zarządu lub zapobiec przyczynom uniemożliwiającym sprawowanie funkcji członka zarządu. Zwłaszcza, że zgodnie z § 2 wyżej wymienionego artykułu obowiązkiem rady nadzorczej jest niezwłoczne podjęcie odpowiednich działań w celu dokonania zmiany w składzie zarządu w przypadku niemożności sprawowania czynności przez członka zarządu. W przeciwnym razie zasadny wydaje się postulat prezentowany w literaturze  o powołaniu kuratora na podstawie art. 42 Kodeksu cywilnego.

Zobacz również: Elektroniczne walne zgromadzenie w praktyce

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »