| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą nawiązać z tą spółką stosunek korporacyjny jak również stosunek pracy. W jaki sposób zawierana jest umowa o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu spółki?

Rozwiązanie stosunku pracy z członkiem zarządu

Rozwiązanie umowy o pracę z członkiem zarządu podlega ogólnym zasadom dotyczącym rozwiązania umowy o pracę. Należy brać pod uwagę rodzaj zawartej umowy, np. czy zawarto ją na czas określony czy też nieokreślony. Rozwiązanie stosunku pracy z członkiem zarządu może nastąpić w sposób niezwiązany ze stosunkiem korporacyjnym zarówno przed jego ustaniem, jak i dopiero po ewentualnym odwołaniu.

Jak stwierdził SN w wyroku z dnia 15.03.2006 r., II PK 167/05 odwołanie z pełnienia funkcji członka zarządu nie powoduje automatycznie ustania stosunku pracy. Odwołanie ze stanowiska członka zarządu może stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli osobie odwołanej ze stanowiska członka zarządu nie wypowiedziano umowy o pracę (zlecenia), pozostaje ona w dalszym ciągu ze spółką w stosunku pracy czy zlecenia.

Squeeze out, reverse squeeze out, buy out - jakie różnice?

Odwołanie ze stanowiska członka zarządu spółki, które nie zostało skutecznie podważone w trybie  przepisów prawa handlowego, z reguły stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę (art. 45 § 1 k.p.) pracownikowi zatrudnionemu w charakterze członka tego zarządu. Należy jednak za SN wskazać, że odwołanie pracownika ze stanowiska prezesa zarządu spółki akcyjnej stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie mu umowy o pracę, której zawarcie wiązało się bezpośrednio z  powołaniem go na to stanowisko. (Wyrok z 25 listopada 1997 r., sygn. akt I PKN 388/97, OSNP 1998/18/540)

Oba stanowiska SN pozwalają stwierdzić, iż odwołanie z funkcji członka zarządu jest, co do zasady, dopuszczalne w odniesieniu do członków zarządu, z którymi zawarto umowę o pracę w związku z powołaniem do organu. Dlatego w odniesieniu do pracowników, którzy stosunek pracy nawiązali wcześniej i nie było to związane z powołaniem do składu zarządu, odwołanie z pełnionej funkcji samo w sobie może nie stanowić wystarczającej przyczyny dla rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »