REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyczne aspekty funkcjonowania spółki cichej

Michał Koralewski
Michał Koralewski
Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

REKLAMA

Pod rządami kodeksu handlowego spółka cicha stanowiła umowę nazwaną prawa cywilnego zawiązywaną pomiędzy kupcem (przedsiębiorcą) a nieprowadzącym działalności gospodarczej wspólnikiem cichym. Ten ostatni w zamian za wkład do przedsiębiorstwa kupca uczestniczył w jego zyskach. Artykuł ten opisuje możliwość funkcjonowania spółki cichej w obecnym stanie prawnym, a także konsekwencje podatkowe jej zawiązania dla wspólników. Obecnie bowiem ani kodeks spółek handlowych, ani kodeks cywilny nie regulują tego typu spółek.

Czym jest spółka cicha

REKLAMA

Spółka cicha jest umową nienazwaną, mocą której jedna ze stron zobowiązuje się do prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu (wspólnik jawny), np. na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, druga zaś zobowiązuje się do wniesienia wkładu, który ma być wykorzystywany w przedsiębiorstwie wspólnika jawnego, w zamian za udział w zysku tego przedsiębiorstwa. Szczegółowy zakres praw i obowiązków stron reguluje natomiast umowa stron.

Przykład

Jan K. oraz Adam N. postanawiają zawiązać spółkę cichą, której przedmiotem działalności gospodarczej będzie wydawanie książek. W tym celu Jan K. rejestruje się w ewidencji działalności gospodarczej jako przedsiębiorca jednoosobowy, a Adam N. przenosi na jego rzecz prawo własności maszyn drukarskich. Działalność gospodarcza prowadzona jest wyłącznie przez Jana K., który jednakże dzieli się z Adamem N. osiągniętymi zyskami. Adam N. nie jest przedsiębiorcą, nie występuje w obrocie gospodarczym, a jedynie czerpie udział w zysku z działalności prowadzonej przez Jana K.

Czy możliwe jest zawiązanie spółki cichej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazano na wstępie niniejszego artykułu, do kodeksu cywilnego nie inkorporowano przepisów dotyczących spółki cichej. Brak też innej regulacji prawnej w tym zakresie. Powszechnie uznaje się, że tworzenie spółek cichych jest dopuszczalne na zasadzie swobody umów wyrażonej w art. 3531 k.c., a także, że spółki te nie stanowią podtypu spółki cywilnej. Pogląd ten znajduje potwierdzenie również w aktualnym orzecznictwie sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego. W jednym z orzeczeń wskazano wprost, iż w praktyce gospodarczej obserwuje się stosunki prawne odpowiadające spółce cichej. Judykatura dopuszcza takie ułożenie stosunku prawnego w oparciu o swobodę umów wynikającą z art. 3531 k.c., które odpowiada spółce cichej. (...) W obecnych realiach ustrojowych brak podstaw do twierdzenia, że ułożenie treści lub celu stosunku prawnego w sposób odpowiadający naprowadzonym przepisom byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Więcej, aktualnie nie sposób wskazać zasady współżycia społecznego, z którą tak ukształtowana treść lub cel stosunku prawnego miałby pozostawać w sprzeczności. Tym samym umowa jest ważna, gdyż jej treść (cel) nie sprzeciwia się zasadom współżycia społecznego, skoro nie ma możliwości wskazania jakiejkolwiek z nich, z którą pozostawałaby w sprzeczności. Inaczej mówiąc, wyznaczające granice swobody umów zasady współżycia społecznego nie sprzeciwiają się ułożeniu stosunku prawnego w sposób odpowiadający spółce cichej w naprowadzonym jej rozumieniu (wyrok SA w Katowicach z 7 lipca 2009 r., sygn. akt V ACa 204/2009, niepublikowany. Zobacz także: postanowienie SN z 24 października 2003 r., sygn. akt III CZP 67/03, OSNC 2004/12/199; wyrok SN z 23 czerwca 1989 r., sygn. akt I CR 236/89, Przegląd Sądowy 1992 nr 2, s. 106-115). Z powyższego jednoznacznie wynika, że korzystając z przewidzianej w kodeksie cywilnym zasady swobody umów, możliwe jest zawiązanie spółki cichej również obecnie.

Jak zarejestrować spółkę przez Internet >>

Etapy tworzenia spółki cichej

Co prawda brak jest regulacji ustawowej w tym zakresie, jednakże bazując na cechach charakterystycznych tego typu spółki oraz celach jej powołania, można wyróżnić następujące etapy jej tworzenia:

1. Rejestracja działalności gospodarczej przez wspólnika „jawnego” - to on będzie występował w stosunkach gospodarczych jako przedsiębiorca.

2. Zawarcie umowy spółki cichej pomiędzy wspólnikiem „jawnym” i wspólnikiem bądź wspólnikami „cichymi”.

3. Wniesienie wkładu przez wspólnika „cichego” do spółki (najczęściej przeniesienie prawa własności rzeczy, które będą wykorzystywane w działalności gospodarczej wspólnika „jawnego”).

4. Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przez wspólnika „jawnego”.

Umowa spółki cichej

Jako charakterystyczne elementy konstrukcyjne umowy spółki cichej wskazuje się w doktrynie i judykaturze następujące postanowienia:

• wspólnik cichy wnosi wkład majątkowy, a wniesienie wkładu nie powoduje powstania wspólności majątkowej, jak to ma miejsce po zawarciu umowy spółki cywilnej,

• wkład wspólnika cichego może mieć dowolną postać, byle posiadał wartość majątkową oraz był zbywalny,

• w zamian za wkład wspólnik cichy uzyskuje udział w zyskach z prowadzonej przez wspólnika jawnego działalności gospodarczej,

• na wspólniku cichym nie ciąży obowiązek współdziałania, ani nie jest on uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw przedsiębiorstwa (wyrok NSA z 5 czerwca 1996 r., sygn. akt III SA 594/95, Monitor Podatkowy nr 1/1997),

• wspólnik cichy nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania powstałe w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej przez wspólnika jawnego,

• przedsiębiorcą musi być wyłącznie wspólnik jawny.

 

Źródło: Prawo Spółek

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA