| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Uproszczenie procedury łączenia i podziału spółek

Uproszczenie procedury łączenia i podziału spółek

Proszę o informację jak obecnie, tzn. po wejściu w życie najnowszej nowelizacji kodeksu spółek handlowych, przedstawia się kwestia badania planu połączenia i planu podziału przez biegłego.


Większość przepisów ustawy nowelizującej kodeks spółek handlowych, o której jest mowa w pytaniu, weszła w życie 3 sierpnia br. Nie dotyczy to jednak przepisów dotyczących badania przez biegłych rewidentów planów połączenia i podziału spółek akcyjnych. Te bowiem obowiązują już od 28 lutego br.

Kodeks spółek handlowych stanowi w art. 502 § 1 i 2, że plan połączenia spółek należy poddać badaniu przez biegłego w zakresie poprawności i rzetelności. Sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki przejmującej albo spółki, która ma być zawiązana w miejsce łączących się spółek, wyznacza biegłego (lub kilku) na wspólny wniosek spółek podlegających łączeniu. Biegły w terminie określonym przez sąd, nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia jego wyznaczenia, sporządza na piśmie szczegółową opinię i składa ją wraz z planem połączenia sądowi rejestrowemu oraz zarządom łączących się spółek (art. 503 § 1 k.s.h.). W wyniku omawianej nowelizacji dodano art. 5031, zgodnie z którym badanie planu połączenia przez biegłego i jego opinia nie są wymagane, jeżeli wszyscy wspólnicy (akcjonariusze) każdej z łączących się spółek wyrazili na to zgodę. Brak wymogu badania planu połączenia i planu podziału przez biegłego dotyczy również połączenia transgranicznego (art. 5156 k.s.h.).

Podobnie jest w przypadku podziału spółek. Plan podziału należy poddać badaniu biegłego w zakresie poprawności i rzetelności. Sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki dzielonej wyznacza biegłego (lub w uzasadnionych przypadkach - dwóch albo większą liczbę biegłych) na wspólny wniosek spółek uczestniczących w podziale (art. 537 § 1 i 2 k.s.h.). Biegły, w terminie określonym przez sąd, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od dnia jego wyznaczenia, sporządza na piśmie szczegółową opinię i składa ją wraz z planem podziału sądowi rejestrowemu oraz zarządom spółek uczestniczących w podziale (art. 538 § 1 k.s.h.).

Ponadto stosownie do art. 534 § 2 pkt 4 k.s.h. - do planu podziału spółki należy dołączyć m.in. oświadczenie zawierające informację o stanie księgowym spółki, sporządzoną dla celów podziału na określony dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie planu podziału, przy wykorzystaniu tych samych metod i w takim samym układzie jak ostatni bilans roczny.

Od 28 lutego br. obowiązuje nowy artykuł 5381 k.s.h., zgodnie z którym nie ma już wymogu sporządzenia oświadczenia zawierającego informację o stanie księgowym spółki, a także wymogu badania planu podziału przez biegłego i sporządzenia jego opinii, jeżeli wszyscy wspólnicy (akcjonariusze) każdej ze spółek uczestniczących w podziale wyrazili na to zgodę.

Paweł Mazur

Podstawa prawna:

• art. 502 § 1 i 2, art. 303 § 1, art. 5031 i 5156, art. 534 § 2 pkt 4, art. 537 § 1 i 2, art. 538 § 2 i art. 5381 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

• ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 13, poz. 69).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK