reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Spółki

Za długi wspólnicy odpowiadają solidarnie

Aktualizacja: 27.02.2008

Wierzyciel może domagać się zwrotu długu od któregokolwiek ze wspólników spółki cywilnej - np. od tego, który daje najlepszą gwarancję spłaty zadłużenia. Wybierając formę prawną prowadzenia działalności, warto wziąć to pod uwagę. »

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej aportem do spółki z o.o.

Aktualizacja: 19.02.2008

Spółka z o.o., do której jako aport zostało wniesione przedsiębiorstwo wspólników spółki cywilnej, ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej powstałe przed jej przejęciem, związane z prowadzeniem przejmowanego przedsiębiorstwa. »

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i w innych spółkach osobowych

Aktualizacja: 14.02.2008

Zakaz konkurencji w spółce jawnej - czego dotyczy i kogo obowiązuje? Kto może zostać zwolniony z przestrzegania obowiązków wynikających z tego zakazu i jakie sankcje grożą za ich naruszenie? »

Wysokość kapitału zakładowego spółki nie daje gwarancji jej wypłacalności

Aktualizacja: 12.02.2008

Jako miernika wypłacalności spółki nie można traktować wysokości kapitału zakładowego, wynikającego z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. »

Prawa osoby odwołanej ze składu organu spółki z o.o.

Aktualizacja: 08.02.2008

W spółce z o.o., w której byłem do niedawna członkiem zarządu, wspólnicy podjęli uchwałę o odwołaniu mnie ze składu zarządu. Uchwała ta jest - moim zdaniem - sprzeczna z prawem; została podjęta dwa miesiące temu. Czy mam prawo wytoczyć powództwo o stwierdzenie nieważności tej uchwały z powodu jej sprzeczności z przepisami prawa? »

Jakie są zasady obrotu prawami i obowiązkami wspólnika spółki osobowej

Aktualizacja: 06.02.2008

Czy ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może zostać przeniesiony na inną osobę? »

Likwidacja działalności spółki osobowej

Aktualizacja: 05.02.2008

Likwidacja działalności spółki osobowej jest konieczna w przypadku, gdy wystąpiła jedna z przyczyn rozwiązania spółki, a wspólnicy lub postanowienia zawarte w umowie spółki nie przewidują innego sposobu zakończenia jej działalności. »

Długi wspólnika spółki jawnej

Aktualizacja: 02.02.2008

 3 grudnia 2007 r. Janusz R. zawarł umowę spółki jawnej ze wspólnikiem, który wcześniej prowadził jednoosobową działalność. Po pewnym czasie okazało się, że ma on spore długi. Czy odpowiadam za nie, jeśli powstały w czasie, gdy nie byliśmy wspólnikami? »

Obowiązki w spółce cywilnej przy zmianie wspólnika

Aktualizacja: 02.02.2008

Wystąpienie wspólnika ze spółki lub przystąpienie do niej nowego wspólnika wymaga dopełnienia formalności w ewidencji działalności gospodarczej w gminie. »

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Aktualizacja: 29.01.2008

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną sprowadza się w zasadzie do stworzenia odrębnego podmiotu, w którym skupi się dotychczasowa aktywność wspólników spółki cywilnej. W przypadku obligatoryjnego przekształcenia, gdy spółka cywilna w ciągu dwóch lat obrotowych osiągnie 800 tys. euro obrotów, nie ma potrzeby, aby wspólnicy podejmowali uchwałę w przedmiocie przekształcenia. »

Co to jest spółka dominująca

Aktualizacja: 29.01.2008

Jakie kryteria są potrzebne do uznania danej spółki za dominującą? »

Wirtualne walne zgromadzenie

Aktualizacja: 24.01.2008

Najpóźniej od sierpnia 2009 r. akcjonariusze będą mogli głosować przez Internet lub listem poleconym. Polskiego ustawodawcę czeka zatem kolejna nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. »

Jakich formalności należy dopełnić w związku ze zmianą siedziby spółki

Aktualizacja: 21.01.2008

Zmieniam siedzibę spółki, gdyż przeprowadzam się do nowego lokalu. Nowy lokal jest poza właściwością dotychczasowego urzędu skarbowego. Kiedy i jakie dokumenty muszę złożyć w związku z przeprowadzką? »

Ochrona fantazyjnej nazwy spółki cywilnej

Aktualizacja: 17.01.2008

Pod koniec grudnia 2007 r. wspólnicy spółki cywilnej Retro s.c. dowiedzieli się, że w tym samym mieście rozpoczął działalność jednoosobową były wspólnik spółki. Strony rozstały się w konflikcie w efekcie wypowiedzenia udziału ze skutkiem na 31 grudnia 2007 r. Nazwa nowej firmy to Retro Antoni Grabowski, jednak w obrocie posługuje się ona nazwą skróconą - identyczną jak nazwa spółki cywilnej. Jak wygląda sprawa ochrony nazwy spółki? Czy zastosowanie znajdują w tym zakresie przepisy o ochronie firmy osób prawnych? »

Wspólnicy mogą uniknąć opłaty notarialnej

Aktualizacja: 22.01.2008

Już na etapie tworzenia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - poprzez rozważne formułowanie jej zapisów - można zaoszczędzić zbędnych wydatków związanych z późniejszym rozwojem spółki. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama