REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kupować udziały w spółce z o.o.

Agata Okorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy można wyłączyć na kilka lat zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

REKLAMA

Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być przedmiotem obrotu. Pamiętać jednak należy, że w zakresie swobody rozporządzania nimi często decydują postanowienia umowy spółki, w której udziały są zbywane. Co prawda nie jest możliwe całkowite wyłączenie zbywania udziałów, ale możliwe jest jego istotne ograniczenie. Okazać się może, że udziały mogą być zbywane wyłącznie pomiędzy określonymi podmiotami (np. doradcami finansowymi) bądź ich zbywalność jest wyłączona przez jakiś czas, np. trzy lata od zawiązania spółki. Dlatego też planując kupno udziałów należy sprawdzić, czy zbycie udziałów nie jest ograniczone i nie wymaga wcześniejszej zgody organu spółki (zarządu, zgromadzenia wspólników) bądź czy pozostałym wspólnikom przysługuje prawo pierwokupu.

REKLAMA

Analizując umowę spółki warto zwrócić uwagę na zasady obowiązujące w spółce dotyczące np. głosowania na zgromadzeniu wspólników, quorum, regulacji dotyczących podziału zysku czy wypłaty zaliczki. Przyszłemu nabywcy pozwoli to ocenić, czy nabywane przez niego udziały zapewniają mu wystarczający wpływ na podejmowanie uchwał, a tym samym funkcjonowanie spółki. Istotne jest także uzyskanie informacji, czy zbywca udziałów nie jest zobowiązany do wniesienia dopłat do kapitału, nie złożył oświadczeń o objęciu nowych udziałów w podwyższonym kapitale bądź jego udziały nie zostały umorzone. Nabywca udziałów powinien być zorientowany w sytuacji ekonomiczno-prawnej spółki. Warto zatem zbadać kondycję finansową firmy, poprawność prowadzenia dokumentacji księgowej, ciążące na spółce zobowiązania oraz perspektywy na przyszłość. Co prawda za prowadzenie spraw spółki odpowiada jej zarząd, nie ma jednak przeszkód, aby zbywca udziałów złożył zapewnienia dotyczące stanu spraw spółki, przejmując za nie odpowiedzialność wobec nabywcy.

Umowa nabycia udziałów powinna być sporządzona na piśmie z podpisami notarialnie poświadczonymi. W umowie można określić, z jaką chwilą przechodzi własność udziałów. Zazwyczaj jest to moment zawarcia umowy, nie ma jednak przeszkód, aby własność przechodziła w innym dniu w przyszłości.

O zawarciu umowy nabycia udziałów należy powiadomić zarząd spółki, najlepiej przedstawiając jeden egzemplarz umowy. Przejście własności udziałów jest bowiem skuteczne wobec spółki od chwili, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o tym wraz z dowodem dokonania czynności. Dopiero od tej chwili możliwe jest skuteczne wykonywanie praw i obowiązków wynikających z posiadania udziałów, m.in. udział w zgromadzeniu wspólników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

AGATA OKOROWSKA

radca prawny, partner, Kancelaria BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA