REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto przekształcić spółkę jawną w spółkę z o.o.

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

 Prowadzę niewielką spółkę jawną i zastanawiam się nad przyobleczeniem działalności w bardziej zaawansowaną formę. Czy warto jest przekształcić ją w spółkę z o.o.? Jak tego dokonać? Jakie korzyści płyną z ograniczonej odpowiedzialności za długi i czy trzeba podpisywać przekształcenie u notariusza? 

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

REKLAMA

W związku z przekształcaniem spółki jawnej w z o.o. należy wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, że co do zasady wspólnicy spółki z o.o. nie odpowiadają swym majątkiem osobistym za jej zobowiązania. Jest to zatem w pewnym zakresie ograniczenie odpowiedzialności. Niestety i w spółce z o.o. niezadowoleni wierzyciele mają pewne widoki na wyegzekwowanie należności od członków zarządu. Jak stanowi art. 299 § 1 k.s.h., jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Osoba taka może się uwolnić od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jej winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.

Droga do przekształcenia wymaga kilku zasadniczych kroków. Po pierwsze, trzeba sporządzić plan przekształcenia wraz z załącznikami i opinią biegłego rewidenta (załącznikami do planu są: projekt uchwały w sprawie przekształcenia, projekt umowy spółki z o.o., wycena składników majątku (aktywów i pasywów) spółki jawnej oraz sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie). Po drugie, konieczne jest poinformowanie wspólników o zamiarze przekształcenia. Wszyscy wspólnicy spółki jawnej powinni zostać zawiadomieni dwukrotnie, w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie i nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem powzięcia stosownej uchwały. Trzecim etapem jest podjęcie uchwały o przekształceniu - wymaga ona jednomyślności wszystkich wspólników i powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Kolejny krok to złożenie oświadczenia wspólników spółki jawnej o uczestnictwie w spółce z o.o. Prawo przewiduje tu - po uprzednim wezwaniu - miesięczny termin od dnia powzięcia uchwały. Wspólnikowi, który ostatecznie nie złożył oświadczenia o uczestnictwie w spółce z o.o. (mimo że wcześniej głosował za przekształceniem), przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziału kapitałowego w spółce jawnej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia. Następny, piąty już etap to powołanie organów spółki z o.o. - trzeba obsadzić zarząd, a w zależności od rozmiarów spółki lub jej umowy - także radę nadzorczą. Wreszcie dochodzimy do zawarcia umowy spółki z o.o. (obowiązkowa forma aktu notarialnego), a następnie należy wpisać do rejestru spółkę z o.o. i wykreślić spółkę jawną; wniosek w tym zakresie wnoszą wszyscy członkowie zarządu spółki z o.o. w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy. Na koniec pozostaje już tylko poinformowanie urzędów i instytucji - chodzi tu przede wszystkim o zawiadomienie urzędu skarbowego, ZUS i urzędu statystycznego.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA