Podróże służbowe 2016 – praktyczne rozliczenia
REKLAMA
REKLAMA
Powinna odbywać się:
REKLAMA
● poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy,
● na polecenie pracodawcy,
● w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania.
Wszystkie te warunki muszą wystąpić razem, a brak jednej z nich wyklucza zakwalifikowanie pracy świadczonej przez pracownika na rzecz pracodawcy jako podróży służbowej.
Niekiedy podróż służbowa pociąga za sobą duże wydatki. Polecenie wyjazdu nie może zaś prowadzić do ponoszenia przez pracownika – choćby czasowo – kosztów działalności pracodawcy. Z tego powodu ważnym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata pracownikowi zaliczki przed podróżą służbową. W delegacji krajowej zaliczka wypłacana jest na wniosek pracownika, a w zagranicznej pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zaliczki bez wniosku pracownika.
Zobacz serwis: Moja firma
Z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługują m.in.:
● diety;
● zwrot kosztów:
– przejazdów,
– dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
– noclegów,
– innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Pracownik dokonuje rozliczenia kosztów podróży służbowej nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tej podróży. Jeśli pracownik nie rozliczy się z podróży i nie zwróci niewykorzystanej części zaliczki, pracodawca ma prawo dokonać jej potrącenia z wynagrodzenia za pracę, bez zgody pracownika.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Podróże służbowe – praktyczne rozliczenia
W dalszej części porady szczegółowe wyjaśnienie na temat podróży służbowych wraz z przykładami.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA