reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Ulga na złe długi ulży wierzycielom

Aktualizacja: 25.06.2009

Od 1 grudnia 2008 roku obowiązują przepisy, które umożliwiają zdyscyplinowanie dłużnika do zapłaty lub częściowe odzyskanie należnej wierzycielowi kwoty. Dotyczą one tak zwanej ulgi na złe długi. »

Kiedy pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy

Aktualizacja: 23.06.2009

Od 1 lipca 2009 r. kolejna grupa zatrudnionych osób jest zwolniona z opłacania składki na Fundusz Pracy. Zwolnienie dotyczy pracowników po 50 roku życia zatrudnionych po 30 czerwca 2009 r., którzy przed podjęciem pracy przez co najmniej 30 dni byli zarejestrowani jako bezrobotni. »

Dokumenty ubezpieczeniowe tylko z e-podpisem

Aktualizacja: 23.06.2009

21 lipca wygaśnie ważność ostatnich certyfikatów niekwalifikowanych dedykowanych dla ZUS. Elektroniczną dokumentację ubezpieczeniową będzie można przekazywać, posługując się wyłącznie e-podpisem, tj. bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym z użyciem certyfikatu kwalifikowanego. »

Nowe zasady rozliczania kosztów prac rozwojowych

Aktualizacja: 22.06.2009

Dzięki obowiązującym od maja zmianom podatnik ma prawo wyboru sposobu zaliczenia kosztów prac rozwojowych do kosztów podatkowych. »

Jak pracodawca może uzyskać refundację wyposażenia stanowiska pracy

Aktualizacja: 17.06.2009

Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy może złożyć przedsiębiorca, który zamierza zatrudnić bezrobotnego, po spełnieniu dodatkowo ściśle określonych warunków. »

Jak wybrać doradcę unijnego

Aktualizacja: 22.06.2009

Wynajęcie firmy opracowującej projekty unijne nie jest gwarancją otrzymania dofinansowania, ale czasem – zwłaszcza gdy przedsiębiorca nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu środków unijnych – warto korzystać z takich usług. »

Interpretacje przepisów ubezpieczeniowych

Aktualizacja: 23.07.2009

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS i NFZ z żądaniem udzielenia pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez niego odpowiednio składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne. »

Przetwarzanie danych osobowych w zatrudnieniu

Aktualizacja: 17.06.2009

Pracodawca, przekazując dane osobowe pracownika, musi pamiętać, że tylko niektóre z nich może udostępnić bez jego zgody, np. dane niezbędne do zgłoszenia do ZUS. »

Jak dokonać zmian warunków wynagrodzenia

Aktualizacja: 02.07.2009

Jest wiele sposobów, aby zmienić wynagrodzenie pracownika. W praktyce najczęściej stosowane jest wypowiedzenie zmieniające jako jednostronny akt pracodawcy. »

Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Aktualizacja: 15.06.2009

Przedsiębiorcy nie muszą już sprawdzać w długiej liście ogólnych zezwoleń dewizowych, czy dana czynność obrotu dewizowego w kraju jest dozwolona. Od 15 maja 2009 r. zniesiono ogólne zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu wartościami dewizowymi w kraju. »

Odpowiedzialność pracodawcy za rzeczy pracownika

Aktualizacja: 15.06.2009

Pracodawca zapewnia bezpieczeństwo rzeczy osobistych wniesionych przez pracownika na teren zakładu, pod warunkiem że mają one związek z pracą. Ich zaginięcie może powodować obowiązek wypłaty odszkodowania przez pracodawcę. »

Zgłoszenia wywozowe tylko w formie elektronicznej

Aktualizacja: 15.06.2009

Od 1 lipca 2009 r. przedsiębiorcy będą musieli składać zgłoszenia wywozowe obowiązkowo w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu ECS. »

Jak udzielać urlopu pracownikom młodocianym

Aktualizacja: 08.06.2009

Zasady nabywania oraz udzielania pracownikom młodocianym urlopów wypoczynkowych zostały w obowiązujących przepisach uregulowane jednakowo, bez względu na rodzaj zatrudnienia pracownika młodocianego. »

Rachunek bankowy

Aktualizacja: 25.06.2009

Każda firma ma obowiązek posiadać minimum jeden rachunek bankowy. Jest to zarazem podstawowa usługa, od której rozpoczyna się kontakt firmy z bankiem. Konto bankowe jest potrzebne przedsiębiorcy m.in. do rozliczeń z urzędem skarbowym, ZUS-em, jak również do płatności na rzecz innych kontrahentów. »

Pora na sezonowych

Aktualizacja: 08.06.2009

Praca sezonowa wykonywana jest w określonej porze roku. O możliwości jej wykonywania decydują zwykle warunki atmosferyczne.W ciepłych porach roku przedsiębiorcy zatrudniaja pracowników sezonowych w branży turystyczno-gastronomicznej, wypoczynkowej czy hotelarskiej. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama