reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Zakaz konkurencji

Aktualizacja: 04.09.2009

Zakaz konkurencji po zakończeniu stosunku pracy stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych przez pracodawców instrumentów chroniących ich interesy. Stosowany jest wobec pracowników, którzy mają dostęp do szczególnie ważnych informacji, a ich ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę. »

Opis stanowiska pracy a zakres obowiązków

Aktualizacja: 03.09.2009

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy m.in. określenie stanowiska pracy oraz zapoznanie pracownika z zakresem jego obowiązków. »

E-kontrole w praktyce - czym są i jak się do nich przygotować

Aktualizacja: 03.09.2009

E-kontrola jest działaniem władz skarbowych mającym na celu wykorzystanie w toku kontroli podatkowej lub skarbowej zaawansowanych narzędzi informatycznych do badania danych finansowych pochodzących z systemu finansowo-księgowego podatnika. »

Telefon służbowy i prywatny - kiedy powstaje przychód podlegający składkom

Aktualizacja: 03.09.2009

Telefon jest podstawowym narzędziem pracy wielu pracowników. Z tego względu pracodawcy często udostępniają pracownikom telefony służbowe lub zwracają koszty używania prywatnego telefonu do celów służbowych. »

Pakiet antykryzysowy - korzyści dla przedsiębiorców

Aktualizacja: 01.09.2009

Pakiet antykryzysowy ma sprawić, że przedsiębiorcy dotknięci dekoniunkturą rynkową przetrwają kryzys przy zachowaniu dotychczasowego poziomu zatrudnienia. Czy tak faktycznie będzie, zadecydują warunki gospodarcze, a nie pomoc przewidziana w pakiecie. Skala tej pomocy nie jest bowiem na tyle duża, aby zapobiec zwolnieniom w firmach dotkniętych głęboką recesją. »

Obowiązki pracodawcy wobec związku zawodowego

Aktualizacja: 01.09.2009

Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych z działaniem związków zawodowych w firmie. Obowiązki te można podzielić na mające charakter organizacyjny oraz informacyjno-konsultacyjny. »

Opodatkowanie umów-zleceń i kontraktów menedżerskich

Aktualizacja: 01.09.2009

Przychody wynikające z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem zaliczane są do działalności wykonywanej osobiście, co wyłącza możliwość zastosowania do nich podatku liniowego. »

Obowiązki pracodawcy względem pracownicy w ciąży

Aktualizacja: 27.08.2009

Pracodawca jest zobowiązany przenieść pracownicę w ciąży do innej pracy, jeżeli dotychczasowa praca stała się dla niej szkodliwa lub uciążliwa. Gdy przeniesienie nie jest możliwe pracodawca musi zwolnić ciężarną pracownicę z obowiązku świadczenia pracy. »

Jak otrzymać pomoc z PFRON na przystosowanie stanowisk pracy

Aktualizacja: 25.08.2009

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, poza korzyścią wynikającą z obniżenia wpłat na PFRON, są uprawnieni do korzystania z pomocy finansowanej przez Fundusz. Jedną z form takiego wsparcia, realizowaną przez powiatowe urzędy pracy, jest zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. »

Skutki opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia

Aktualizacja: 24.08.2009

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia może skutkować m.in. koniecznością wypłaty odsetek, ukaraniem mandatem karnym lub rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia przez pracownika. »

Coworking: biuro na godziny

Aktualizacja: 21.08.2009

Coraz więcej Polaków pracujących w domach dostrzega wady izolacji od świata. Popularne staje się wynajmowanie biur lub kawiarni i wspólna w nich praca na własny rachunek. »

Sankcje za niewykonywanie obowiązków wobec ZUS

Aktualizacja: 21.08.2009

Nieopłacone przez płatnika składki oraz odsetki za zwłokę podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej. »

Praktyki absolwenckie

Aktualizacja: 20.08.2009

Przyjęcie absolwenta na praktyki może być dla pracodawcy kłopotliwe ze względu np. na konieczność zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń społecznych. »

Działalność w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Aktualizacja: 18.08.2009

Od 1 września przedsiębiorcy spełniający warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku. »

Antykryzysowe zmiany w podatkach dochodowych

Aktualizacja: 21.08.2009

W ramach działań antykryzysowych rząd wprowadza wiele rozwiązań, które mają pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu recesji. Pewne rozwiązania antykryzysowe przewidziano również w podatkach. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama